,,...Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo"
Neil Armstrong
Kvíz: Vyzkoušejte si, co víte o vesmíru ke Dni kosmonautiky!
Studená válka otřásá světem, dvě obrovské velmoci stojí na kraji další války, zatímco zbytek světa se ještě dostává z válek uplynulých a všem je jasné, že časem člověku pouze Země stačit nebude. Podnikají se první doslova ,,výlety" na oběžnou dráhu, kolem planety a také samozřejmě na Měsíc. Příběh lidí - přeživších i padlých - všichni dobře známe, ale víte, kolik zvířat ,,vidělo" obraz naší planety z vesmíru?
Výstup člověka na povrch měsíce:
Otrávené myšky, ,,Cikan" i pavoučí sítě
Američané se rozhodli vyslat do vesmíru nejdříve opice. Úplně první se na kosmickou raketu dostal roku 1948 opičák Albert I. Nicméně ani Albert IV. o několik let a pokusů později to nepřežil. Ačkoliv jediné, co mu chybělo k zdárnému konci, bylo měkčí přistání. Popularitu si vysloužila až Yoriko, která bez problémů zvládla vyletět až do výšky 236 000 stop a taky se úspěšně vrátit.
Konkurenční strana Sovětů si vybrala zkoušet vesmírné ,,výletování" na psech a s mírným zpožděním vypustila do výšky své první psí duo Dezika a Cikana (Dezik a Tsygan). Let slavil úspěch, když se raketa dostala až do suborbitálního prostoru a bezpečně se vrátila na Zemi. Dezik dokonce letěl na hranici vesmíru znova.
Nejznámějšími jedinci se však později stali šimpanz Ham pro americké astronauty a fena Lajka pro ty ruské. Ač se jejich osud výrazně lišil, oba se zapsali do dějin a zůstávají v paměti lidstva.
Francouzi zase pracovali s kočkou Félicette, která ovšem byla po cestě bezpečně vyzvednuta a bylo o ni postaráno. Francouzská čtyřnohá astronautka se 18. října 1963 dostala až do vesmíru.
Roku 1973 bylo jedno z posledních ,,haló" kolem zvířecích pasažérů. Na palubu se totiž dostaly taky Anita a Arabella, dvě obyčejné pavoučice. Vědci chtěli zjistit, jestli bude v pavoučím těle stále fungovat produkce pavoučích sítí, což se potvrdilo.
Zdroje: nasa.gov, virgingalactic.com, spacex.com