Jak blízcí jsme si skutečně s Poláky? Znáte je?

Věděli jste, že se v Polsku můžete najíst v nejstarší restauraci Evropy? V nedaleké Vratislavi, ve sklepích radnice, sídlí podnik Piwnica Swidnicka, o kterém jsou dochované zmínky již z roku 1303. V průběhu let se z krčmy stala vyhlášená pivnice, což jen zdůraznilo tradici přípravy hořkého nápoje spojovaného s městem. Své jméno podnik zdědil právě po světlém ječném svídnickém pivu, čepovaném v tomto hostinci již od roku 1332. Na žejdlík piva sem chodily největší osobnosti své doby, například Frédéric Chopin nebo Johann Wolfgang von Goethe.

Vzhledem k vyhlášenosti podniku, museli hosté u hodování dodržovat spoustu pravidel. Některá se týkala přímo pití piva a spíše bychom je označili za tradice, ostatní se však vztahovala přímo k chování v restauraci. V pivnici nebylo dovoleno kouřit nebo přísahat, hrát karty a kostky nebo, světe div se, plivat na podlahu. Zdá se , že oblíbenou kratochvílí středověkých hodovníků bylo vrhání talířů proti zdi, vůči kterému se ohrazuje mravokárná říkačka:

Řeknu ti, milý hoste,
nerozbíjej své hrnky o naše podlahy.
Neházejte je o zdi,
protože zaplatíte pokutu 12 stříbrných mincí.


Dnes již legendární pivnice je po staletí známá jako pivní ráj a ani v současnosti tomu není jinak. Pokud tedy holdujete zlatavému moku, pak je Piwnica Swidnicka ve Vratislavi povinnou zastávkou!

Zdroje: wilanow-palac.pl

Související články