Česká historie není žádným tajemstvím. Znáte ji?

Je to již 20 let, co byl poslední rakouský císař a (nejen) český král Karel I. (1887 - 1922) prohlášen za blahoslaveného papežem Janem Pavlem II. Pro habsburskou dynastii je to důstojné ukončení po staletích vlády. Za jaké své skutky si ovšem blahoslavení vůbec vysloužil? Karel se o svém možném nástupnictví dozvěděl až ve svých 13 letech, kdy nástupce na trůn František Ferdinand d'Este zahodil nástupnictví svých dětí pro sňatek se ženou, kterou miloval - Žofii Chotkovou.

Karel byl tedy vychováván podstatně „obyčejněji" než jeho korunní předchůdci. Možná proto byl přesvědčením humanista a pacifista, jehož odhodlání ovšem ve válečných letech, kdy seděl na trůnu, přišlo vniveč. Přesto se mu podařilo několik úctyhodných kousků, a to s mocnějším Německým císařstvím za zády. Například pomohl některým českým vlastencům zatčeným za jejich aktivitu, také se snažil ve zmatku války nastolit mír, za což ho současníci zrovna nepochválili, ale hlavně se Karlovi podařilo založit celosvětově první ministerstvo pro sociální péči, které země jeho koruny posunulo demokratickým směrem.

Budoucí dědic hlavy rodiny Habsbursko-Lotrinské, což znamená, že kdybychom po první světové válce pokračovali jako dynastie, byl by z Ferdinanda korunní princ:

Zdroj: Youtube

Po válce sice odmítl abdikovat a musel odcestovat do exilu na Madeiru, kde je také z velké části pochován, ale zároveň svou podporou napomohl klidnému převratu v Československu. Rakouského i ostatních trůnů se vzdal v roce 1961 až jeho syn Otto Habsbursko-Lotrinský, který je znám svou politickou činností i protinacistickým odbojem. Nynější hlavou dynastie je Karl Habsbursko-Lotrinský, jenž se taktéž angažuje v politice. Jiné to je pro jeho nástupce Ferdinanda Zvonimíra Habsburko-Lotrinského, který se plně věnuje automobilovým závodům ve formuli. Svého otce ovšem při diplomatické návštěvě na pohřbu Karla Schwarzenberga zastoupil.

Související články