Co všechno víte o neutrálním Švýcarsku?

Švýcarská konfederace se pyšní mnoha ikonickými krajinami a symboly. Ať se jedná o překrásná alpská údolí, jezera, historická města, neuvěřitelné vlakové tratě, nebo samotné vlaky, všechno jsou to pohledy, které se i při pouhém popisu jasně vynořují před očima. Přesto ale jedna překonává všechny a tou je ikonická hora Matterhorn, hora hor.

Nachází se v jižní části konfederace na hranicích s Itálií. Jako žraločí zub vypadající vrchol se tyčí do výšky 4 478 m a je tak devátou nejvyšší horou Alp. Pod vrcholem stojí lyžařské středisko Zermatt, které zahrnuje také lyžařský park v přilehlé oblasti.
Prvně došlo k pokoření vrcholu již 14. července 1865, kdy se Britovi Edwardu Whymperu podařilo to, co nikomu před ním. Ačkoliv slavnému horolezci a dobrodruhovi štěstí přálo, nechal se slyšet: ,,Pamatujte, že odvaha a síla jsou bez rozvahy k ničemu a že chvilková nedbalost může zničit štěstí celého života. Nic nedělejte ve spěchu, dobře si hlídejte každý krok a od začátku myslete na to, jaký může být konec."

Zdroje: bfs.admin.ch, denik.cz, britannica.com

Související články