Víte, že...
...pes dhoul nebo též vlk rudý, neštěká, ale hvízdá? Dhoul je divokým psem některých asijských krajin. A ačkoliv se řadí mezi psovité šelmy rodu canis stejně jako psi, jeho komunikace zní úplně jinak a spíše než štěkání psa připomíná hvizdy ptáků. Dhoulové nicméně mají širší spektrum zvuků a ono pohvizdování používají primárně ke komunikaci během lovu.
Dhoulové loví ve smečce, která jim stejně jako jejich africkému protějšku přináší vysokou úspěšnost při lovu.
...vydra říční má rovněž v konečníku žlázy na produkci zapáchajícího sekretu jako tchoři a skunkové? Vydra má žlázy ale výrazně menší a sekret používá výlučně ke značkování území, nikoliv k obraně.
...medvěd lední je ve skutečnosti celý černý? Přestože se před ulovením chrání bílou srstí, medvěd lední má tmavou pokožku, která napomáhá absorbovat veškeré dostupné teplo. Kdybyste medvěda polárního oholili, už by tak sněžně nevypadal.
Kvíz: Pravda, nebo lež? Zamyslete se nad světem šelem!
Tak do toho!
...tygři mají jednu z nejnižších úspěšností při lovu? Už i lvi se pohybují kolem přibližně 25 % úspěšných zákroků, ale čísla tygrů padají až pod 10 %, což výrazně kontrastuje například se psem hyenovitým, divokým psem africkým, jehož druh má úspěšnost až přes 80 %.