Kdo s kým sousedí? Zvládnete kvíz nebo se necháte nachytat?

Zajímavosti ze světa hranic

Jedna z nejrizikovějších je hranice mezi Severní a Jižní Koreou. Celá je utvořena demilitarizační zónou a neustále nad ní visí hrozba útoku. Například nyní si Severní Korea (Korejská lidově demokratická republika) stěžuje na překročení hranic ze stran té Jižní a vyhrožuje útokem.

Španělsko-portugalská hranice se oproti tomu pyšní nejstarší nezměněnou hranicí na světě. Byla ustanovena Smlouvou z Alcanizes v roce 1297.

Věděli jste, že belgicko-nizozemská hranice je tvořena komplikovaným systémem enkláv (území jednoho státu úplně obklopeného druhým) a exkláv (část jednoho státu odděleného územím dalšího státu)? Město rozdělené na belgickou část Baarle-Hertog a nizozemskou, Baarle-Nassau, upoutává pozornost turistů, ale výrazně komplikuje plynulost hranic. Hranice dokonce prochází tamními domovy.

Nejdelší hranice světa se nachází mezi Spojenými státy a Kanadou. Táhnou se přes neuvěřitelných 8 891 km.

Ve finském městě Rovaniemi, které je spojováno se Santa Clausem, sice není umístěna mezistátní hranice, ale můžete přeskakovat z oblasti polárního kruhu a zase zpět do „teplejších krajin". Finové si z vesnice udělali turistickou atrakci, k přechodu polárního kruhu tak potřebujete pas a dostanete razítko!

Zdroje: en.yna.co.kr, atlasobscura.com

Související články