Někteří říkají, že Češi jsou národ vodáků, což může dosvědčovat například mnoho tradic, rozsáhlý vodácký slang, zapsání do kulturního dědictví jistých regionů nebo například i seriál založený na předloze Zdenka Šmída, Proč bychom se netopili, z roku 2009, jehož ikonická znělka se stala navždy hudbou mého dětství. Jestli to tak skutečně je a co vlastně znamená být vodákem, jsou otázky zajímavé, ačkoliv těžko zodpověditelné. Necháme je tedy do zatím neprovedených odborných studií a zaměříme se na čísla již známá.

Co Čech, to vodák

Vyznáte se v místopise Česka?

Sice totiž nikdo netuší, kolik Čechů se cítí být vodákem a ještě méně víme o jejich dovednostech, ale pravdou je, že například Vltava se stala terčem masové vodní turistiky. Petr Ptáček, předseda Asociace vodní turistiky a sportu, v rozhovoru pro Rozhlas v Hradci Králové uvedl: „Opravdu u nás je to velmi rozšířené, například letní Vltavu, kde jsou statistiky nejpřesnější, si sjede ročně okolo 300 až 350 000 lidí." Také dodává, že je u nás největší počet vodáků na metr čtvereční na celém světě.

Opomíjeným pokladem je pro změnu severočeská Ploučnice:

Zdroj: Youtube

Celkově se pak odhaduje, že ročně na české poklidné vody vyrazí až 700 000 nadšenců. A stejně jako Benátky, Rakousko, Švýcarsko nebo Kanárské ostrovy i nejpopulárnější Vltava je trochu nadměrným a necitlivým turismem zpruzená. Možná je tedy čas vyrazit jinam! Druhou nejoblíbenější řekou je Sázava, pravý přítok Vltavy. Dalšími oblíbenými řekami jsou Morava, Dyje, Berounka, Lužnice, Ohře nebo Otava.

Související články