Na mezinárodním letišti ve Vídni začínají i končí dobrodružné příběhy cestovatelů nejen z Rakouska. Pro Čechy, obzvlášť Moraváky, je to oblíbená a snadno dostupná lokalita, odkud mohou vyrazit objevovat svět nebo vegetit na pláži.

Přirostla nám za společně strávená staletí Vídeň k srdci? Co o ní víte?

Plody 30. let

Historie letiště započala ve 30. letech minulého století, kdy se Rakousko zbrojilo a připravovalo na krušné chvíle, které mělo přinést Německo. Vybralo si proto plácek asi 18 km za městem, ve správním okruhu obce Schwechat, kde se letiště dodnes nachází. Ačkoliv komerční lety byly původně vedeny k letišti západně od Vídně, po konci druhé světové války byly tyto prostory nepoužitelné a pro vojenské letiště na jihovýchodě tak započala nová éra. Později během zbrojení, které přinesla studená válka, bylo vídeňské letiště neutrálním bodem mezi dvěma rozzuřenými velmocemi, čímž si vytvořilo mezinárodní vazby na velkou část světa.

Dostat se na vídeňské letiště z Česka patrně nikdy nebude ta nejtěžší část cesty. Vlakem, autobusem i autem jste z Brna ve Vídni během hodiny a dokonce i za levný peníz.

Související články