Znáte světová „nej"?

Velikost vodních elektráren a přehrad je měřena dle různých parametrů a jednotlivé disciplíny vyhrávají různé stavby. Proto není tak snadné odpovědět na zdánlivě jednoduchý dotaz.

Jsou Tři soutěsky v Číně stále největší vodní přehradou?

Pokud chcete vidět stavbu v níž bylo použito nejvíce materiálu, je třeba vyrazit do Pákistánu. Konkrétně k přehradě Tarbela. Oproti většině přehrad, které vám vytanou na mysl, se Tarbela liší v použitých materiálech. Na výstavbu hráze z velké části posloužila zemina a kamení. V praxi to znamenalo víc materiálu než u staveb z pevnějšího betonu.

Podle velikosti nádrže je největší africká přehrada Owen Falls v Ugandě. Ta dokáže udržet až 2 700 miliard (nebo taky 2,7 biliardy) kubických metrů vody. Suverénně tak překonává všechny ostatní přehrady.

S největšími vodními stavbami, které lidé postavili, se také nesou nejhorší katastrofy lidských dějin. V roce 1975, když se nad Čínou přehnal obrovský tajfun Nina, přehrada Banqiao příval dešťové vody neudržela. Po osmi dnech silných bouří se protrhla. Od 1. srpna nesla bouře označení tajfun, 9. srpna došlo k protržení hráze a údolím řeku Ru se valilo přes 600 milionů metrů krychlových vody. Uvádí se, že přímo vodní vlna připravila o život na 26 000 lidí, následná kontaminace vody pak předčasně ukončila život dalším 145 000.

Zdroj: Youtube

Přehrada Tři soutěsky je označována za největší pro svou možnou kapacitu vyprodukované elektřiny. Když je v plném provozu všech nainstalovaných 32 turbín, elektrárna vyrobí až 22 500 MW. Přesto se na některých stránkách dočtete o druhé největší vodní elektrárně. Dle produkce elektřiny je to brazilská Itaipu (do roku 2022). Je to proto, že elektrárna Tři soutěsky sice má kapacitu vyrobit více elektřiny, ale málokterý rok se jí to podaří. Ve zmiňovaném roce 2022 v Číně započala svou činnost také druhá nejsilnější vodní elektrárna na světě - Baihetan. Její možná produkce překonává Itaipu o 2 000 MW.

Zdroje: animaldiversity.org, oneearth.org, livescience.com, livescience.com, worldatlas.com, britannica.com

Související články