Vyznáte se v ovoci? Kde mají oblasti původu?

Jak se mini lesní jahody proměnily na zahradní giganty?

Příběh oblíbeného afrodiziaka je klikatý, kostrbatý a místy i založený na obyčejné náhodě. Kdo tedy proměnil malé odolné lesní bobulky evropské krajiny za masivní šťavnaté plody? O jahodách lesních (Fragaria vesca) se Evropané ve svých záznamech zmiňují ještě před Kristem, rozhodně ale nebyly považovány za kdovíjakou pochoutku. To se změnilo až v průběhu 16. století, kdy do Anglie byly dovezeny jahody z Ameriky. Ačkoliv plody stále nebyly moc veliké, chuť byla podstatně sladší. Jednalo se o odrůdu Fragaria virginiana, nikdo ale neměl v plánu ji začít pěstovat ve velkém a prodávat. To se změnilo v 18. století.

Do Chile byl vyslán francouzský špión Fréziér. Jeho úkolem bylo sledovat pevnost poblíž města Concepción, ale jak se tak prodíral jihoamerickou cizokrajnou přírodou, nemohl si nevšimnout některých unikátních druhů. Mezi nimi byla také jahoda chilská (Fragaria chiloensis). Špióna nejvíce zaujaly její obrovské plody, po ochutnání byl však zklamán. Jahoda rostoucí v Jižní Americe sice působí lahodně, ale výraznou chuť nemá a je velice mdlá. Fréziér to však nevzdal, sbalil vzorky s ostatními zápisy a poslal je do Anglie. Zde se podařilo zkřížit jahody lesní a chilské, a to dokonce několikrát.

V 19. století to skoro až vypadalo, že kdejaký zahradník si doma jahody kříží. Až Francouzi však propojili jahodu chilskou a původní americkou (virginiana). Zde nastupuje do příběhu náhoda. Angličané sice křížili, co mohli, ale s výsledky stále nebyli spokojeni. Francouzi se oproti tomu omylem otřeli o dvě kytky a nový druh byl na světě! Spojení těchto dvou druhů totiž dalo vzniknout již dnešní moderní jahodě zahradní - Fragaria anananassa. Letos již na některých místech začal samosběr a lidé vyrážejí na pole ukořistit si hromadu ovoce za levný peníz. Ale jak uvádí Deník.cz: „Meziročně v Pileticích zdražily jahody z pole o jedenáct korun, letos jich bude méně."

Zdroje: smithsonianmag.com, ncbi.nlm.nih.gov, rhs.org.uk, stoplusjednicka.cz, uvm.edu, denik.cz

Související články