Věděli jste, že...

...metrický systém, který dnes užíváme, prošel během tisíců let používání změnami? Ačkoliv kvůli stáří už nejde říct s jistotou, kdo metrický systém měření vynalezl, běžně se připisuje perskému matematikovi Al-Khwarizmimu (* 780), jehož jméno později zdědily algoritmy. Evropanům představil koncepty algebry i indo-arabská číslice, která používáme dodnes. Metrický systém, ale také v době velké francouzské revoluce upravil Gabriel Mouton, který se stal vůbec prvním vědcem, který požadoval, aby byly míry odvozené od přírody.

Kvíz: Který stát je rozlohou větší, vyznáte se? Ale žádná brnkačka to nebude!

Pozn.: Jedná se o celkovou rozlohu státu

Přechod nejdříve nebyl jednoduchý a výzkum vzbuzoval podezření, jak uvádí metricmetal.com: „Měřítko, které představovala, mělo být zkonstruováno tak, aby se rovnalo zlomku vzdálenosti od severního pólu k rovníku. O potížích spojených s přijetím nového systému svědčí i to, že měřičský tým, který měl za úkol změřit zemský oblouk, vzbudil takové podezření, že byl při své práci obtěžován, a dokonce uvězněn místními úředníky."

Rozdíl mezi metrickým a imperiálním systémem vysvětlený v pár minutách.

Zdroj: Youtube

Nakonec se ale rychle rozšířit do celého světa a jen některé ze zemí si stále drží své původní jednotky (USA...). Na tyto země je ale vyvíjen neustálý, ač nepřímý tlak na změnu k metrickému systému. Například NASA, americká agentura, používá zásadně systém metrický. Aby toho nebylo málo metr, jméno základní jednotky délky, je odvozen od řeckého slova „metros" čili míra. Zdá se tedy, že na metrický systém je výsledkem spojených sil celého světa.

Související články