Jihozápadní národní park Fiordland na Novém Zélandu, který je největší v zemi, se částečně rozkládá i na ostrovech. Jedním z nich je také malý ostrov Chalky (Te Kakahu) úplně na okraji parku. Na rozloze 514 ha se rozprostírá izolovaná krajina, která poskytuje domov i naprosto unikátním tvorům.

Unikátní fauna Austrálie a Nového Zélandu není tajemstvím, ale znáte ji?

Plaz scink Te Kakahu (Oligosoma tekakahu), patřící do rodu scinkovitých, byl objeven roku 2002 jako endemit tohoto malého ostrůvku. Roku 2018 byla jeho populace s úspěchem rozšířena i na další kus půdy, a přestože stále nese označení „národně ohrožen", díky vyhlazení všech predátorů na ostrově, bylo zamezeno jeho vymření. Není ale jediným unikátním druhem oblasti, kromě rozšířenějšího kiviho, je zde možné taky nalézt jediného nelétavého papouška na světě kākāpō. Proto je důležité, aby oblast byla stále bez predátorů, kteří by bezbranné a nepřipravené druhy lehce vymýtili.

Zóna „predator free" je zde již od roku 1999 a situace je neustále monitorována. Od té doby se ovšem na ostrově predátoři, a to převážně zdatně plavoucí lasice, vyskytli již několikrát. Poslední velká akce na lov možného čtyřnohého nebezpečí proběhla v roce 2022, kdy vědci identifikovali na ostrově jediného samce. Odchyt trval osm měsíců, zahrnoval psy, čluny, kamery i helikoptéry, ale nakonec se podařilo zamezit rozšíření. Akce nicméně způsobila rozruch ještě v minulém roce, kdy byly uveřejněny náklady na odchycení jediného tvora, částka se totiž vyšplhala na necelých půl milionu novozélandských dolarů (bezmála 7 milionů českých korun). Pro daňové poplatníky to nebyla příjemná zpráva.

Zdroje: australiangeographic.com, wwf.org.nz, koktejl.cz, floridamuseum.ufl.edu, doc.govt.nz, edition.cnn.com

Související články