Před sto třiceti lety zemřel Adolphe Sax, muž jenž dal jméno i hlas saxofonu.

Jak dobře znáte Belgii, ve které z části sídlí Evropská unie?

Narodil se přesně o 80 let dříve roku 1814, kdy byla v Norku podepsána teprve třetí demokratická ústava světa. Věk vlády lidu a svobody stál tedy teprve na svém úsvitu, stejně jako zrození svobodné hudby, jejímž symbolem se stane právě saxofon. Již otec mladého Adolpha se zabýval tvorbou hudebních nástrojů. Jeho jméno bylo dokonce natolik věhlasné, že dodával nástroje i na samotný panovnický dvůr Spojeného království nizozemského rodině Oranžských. Po hudební průpravě a bezpočtů experimentů se Adolphovi roku 1941 podařilo veřejnosti představit zbrusu nový saxofon!

Dinant je místo, kde se narodil a kde také Adolphe Sax vynalezl saxofon:

Zdroj: Youtube

Záhy se odstěhoval do Paříže, která stála v čele hudebního odvětví. A téměř okamžitě se on a jeho nový nástroj staly cílem zájmu rozbouřené Francie, od roku 1843 do roku 1860 jeho společnost prodala na 20 000 kusů nástrojů. Jeho podnikání ovšem nebylo bez problémů. Museli se vypořádat s několika bankroty, pokusy o loupeže patentu a údajně i pokusy o vraždu! Největším úspěchem ještě za Adolphova života se stalo dobytí vojenské hudby. Chtivá Paříž nechtěla saxofon přijmout do klasického orchestru, ale vojenské skupiny ho přijaly rády. Nakonec se díky mnohým svazkům francouzské armády rozšiřuje po vojenském světě celé Evropy. Sax přesto umírá s pocitem, že se hnal za prázdným snem a že svůj pokus o úspěch promarnil.

Belgický výrobce hudebnin ovšem netušil nic o zaoceánských aktivitách dirigenta Louis-Antoina Julliena. Ten se saxofonovým sólistou Henrim Wuille ještě za Saxova života dostal až před 100 000 diváků v proslulém newyorském Křišťálovém paláci. Z Evropy vyhnaný hudební nástroj našel nový domov ve Spojených státech. Po vypršení patentu Adolpha Saxe se Francouzi chopili masové produkce a roku 1914 se saxofon stal miláčkem Spojených států. Mezi roky 1914 a 1920 se prodalo více než 500 000 kusů.

Související články