Hanojská železnice se před lety stala neoficiální turistickou senzací, zaplavila sociální sítě, po krajích železnice vyrostly kavárny a kolem vlaku se tísnilo tolik zvědavců, že bylo jen stěží vidět projíždějící vlak.

Poznáte asijská města podle jedné fotky?

Závan projíždějícího vlaku

Jen málo cestovatelů si uličku může pamatovat v její původní podobě, a to i přes to, že proměnou prošla jen během několika měsíců. Na začátku roku 2019, když ještě nebyla, na každém druhém instagramovém reels, koleje ležely na odiv prakticky jen místním, kteří s nimi sdíleli svůj každodenní život a vlaku, který několikrát za den po trati projel, si málokdo vůbec všiml.

Hanoi train street před šesti lety, kdy ještě nebyla zpopularizovaná:

Zdroj: Youtube

Když Thao koncem roku 2017 začínala, v ulici nic nebylo. Nebyl to dokonce vůbec žádný pojem. Jen vlaková trať v sousedství místních domů. V malém zeleném domku s květináči zavěšenými na balkoně bývalo ticho, velmi ticho, jen z našeho reproduktoru ukrytého v díře ve zdi hrál Django Reinhart. Zákazníci na nás narazili náhodou a já si dodnes vzpomínám na dlouhé deštivé letní dny, kdy jsme neměli vůbec žádné hosty. Na začátku roku 2018 jsme tu byli jen Thao a já, pár kafí a piv a samozřejmě naši sousedé," sdílí Fabienne Fong Yan svůj příběh zaměstnance kavárny podél trati.

K porovnání situace video natočené před pár měsíci. Přitom ale nejde pouze o počet přihlížejících, celá ulice hrající veselými barvami je dnes plná kavárniček a stoliček k posezení:

Zdroj: Youtube

Tamní průvodci sice lokalitu na svých seznamech měli již od roku 2010, ale pytel s turisty se protrhl až během roku 2019. Chudinská, špinavá oblast místy bez vody, která dlouhodobě byla trnem v oku vedení města, se najednou dostala na příčku nejnavštěvovanějších míst Vietnamu a dala tak čtvrti novou naději. Stometrový úsek, kde vlak rychlostí 40 km/h projíždí jen několik centimetrů od stoliček kaváren, však porušuje snad všechna bezpečnostní pravidla vlakové dopravy a již tentýž rok byly kavárny nucené uzavřít. Opětovně byla ulička otevřena po prvním roce covidové pandemie a v průběhu následujících let se neustále otevírá a zavírá.

Nejdůležitější věc, kterou jsem si uvědomila, je, že my všichni, kteří jsme tu byli od začátku, kteří jsme žili mezi komunitou a poznali každého jejího člena, jsme se stali nositeli historie ulice. Vzpomínáme na životní styl, který nyní navždy zmizel," uzavírá své zamyšlení nad proměnou uličky Fabienne.

Související články