Znáte všechna zákoutí Jižní Ameriky?

Kvíz: Znáte hlavní města, vlajky i zajímavosti Jižní Ameriky? Otestujte se!

Jižní Amerika čelí mnohým obtížím mezi jimiž je jedna z nejhorších migračních krizí za poslední dobu. Největším problémem pak je, že země, do kterých uprchlíci přicházejí, jsou bohatší a stabilnější jen o málo než jejich rodná území. Nedá se tedy říct, že by ,,Nový svět" byl rájem na zemi, ale rozhodně ukrývá pár rajských míst...

Jedním z nich je například Salar de Uyuni v Bolívii. Jedná se o největší solnou pláň na světě, o které místní tvrdí, že je viditelná i z vesmíru. Pro Bolívii má především ekonomický význam díky svým zásobám lithia a soli, ale srdce cestovatelů si získala po svou fotogeničnost. Je to rozhodně místo, které fotoaparát miluje - perfektní reflexe oblohy, ideální prostředí na nafocení optických klamů a ačkoliv je to místo turisticky oblíbené a vyhledávané, Řím to není, takže ani ve focení vám nikdo nebude překážet.

Dalším neuvěřitelným místem je Caňo Cristales, ,,řeka pěti barev", ,,nejkrásnější řeka na světě" nebo taky ,,řeka, která vytéká z ráje". A je o to magičtější, že většinu roku je k nerozeznání od jiných. Na přelomu mezi suchou a deštivou sezónou, když je hladina řeky dostatečně nízká, začne na jejím dni vykvétat Macarenia clavigera, podvodní rostlina několika barev. To její květy proměňují řeku a barví ji hned několika barvami. Caňo Cristales najdete v centrální Kolumbii přitékat do řeky Guayabero a pokud ji chcete vidět hrát všemi barvami, vyjeďte od července do října.

Jižní Amerika je také známá pro své ledové království v Patagonii i v severnějších oblastech. Jejich unikátem je, že ledy v oblastech věčného mrazu neubývají nebo jen velmi pomalu. Například argentinský ledovec Perito Moreno je snadno dosažitelnou turistickou atrakcí, která láká nejen na kouzlo místa, ale také na zvláštní schopnosti ledovce, ten totiž pravidelně zablokuje jedno z ramen přilehlých jezer. Mimo jiné je to také jeden z největších ledovců Jižní Ameriky. Největším ledovcem nejen jednoho kontinentu, ale celého světa mimo arktické oblasti, je The Southern Patagonian Ice Field (Jihopatagonské ledové pole) na hranici mezi Chile a Argentinou. Chile je oblastí s nejvíce ledovci a největšími ledovými plochami, celkově její území pokrývají ledovce přibližně ze tří procent.

Zdroje: zemepis24.cz, koktejl.cz, atlasobscura.com, nasa.gov