Věděli jste, že před několika stovkami let, když v Nizozemsku řádila tzv. tulipománie, byly některé tulipány dražší než zlato?

Cennější než zlato

Tuto skutečnost zachytil skotský spisovatel Charles MacKay v díle Vzpomínky na mimořádné lidové bludy a šílenství davů. Ve své knize píše: „Poptávka po vzácných tulipánech se v roce 1636 zvýšila natolik, že byla zřízena pravidelná tržiště pro jejich prodej na amsterodamské burze, v Rotterdamu, Harlaemu, Leydenu, Alkmaře, Hoornu a dalších městech. Nyní se poprvé projevily příznaky hazardu."

Národní květiny zvládnete!

Burzovní makléři, kteří byli stále ve střehu a hledali nové spekulace, obchodovali ve velkém s tulipány a využívali všech prostředků, které tak dobře znali, aby vyvolali výkyvy cen. Zpočátku, jako při všech těchto hazardních mániích, byla důvěra na vrcholu a každý vydělával. Tulipánoví džobisté spekulovali na růst a pokles akcií tulipánů a dosahovali velkých zisků tím, že nakupovali, když ceny klesaly, a prodávali, když rostly. Mnoho jednotlivců náhle zbohatlo. Před lidmi lákavě visela zlatá návnada a jeden po druhém se hrnuli do tulipánových obchodů jako mouchy kolem hrnce s medem," dál popisuje dobu MacKay.

Související články