Letos již 45 let nezávislé souostroví Kiribati je nejvýchodnějším místem naší planety. Jeho 33 atolů se nachází hned v několika časových pásmech, přičemž nejvyšší časový posun je +14 hodin.

Kiribati, prokleté ostrovy pacifiku

Pokud se podíváte na historii souostroví, může se zdát, že je území o velikosti Indie prokleté. Například během druhé světové války zde proběhly jedny z nejkrutějších bojů pacifické fronty, při kterých zemřelo na 6 400 vojáků během pouhých čtyř dní. Po válce si Spojené státy vybraly odlehlé ostrovy k testování nukleárních zbraní, což také donutilo část původních obyvatel odejít.

Vyznáte se v mapě?

Na západ nebo na východ? 

Možná nejhorším a stále přítomným problémem je ovšem těžba fosfátu, která ničí tamější přírodní podmínky a znemožňuje život na ostrovech. Obyvatelé atolu Banaba byli nuceni opustit svá obydlí, když se zřítily jeskyně shromažďující jedinou pitnou vodu na ostrově. „Kožní onemocnění a průjem jsou rozšířené, zvláště u dětí, protože jsme neměli jinou možnost než pít kontaminovanou vodu nebo slanou vodu," řekl obyvatel Banaba, Taboree Biremon, časopisu The Guardian o suchu v roce 2021. Banabané viní ze zničení jejich země australskou a novozélandskou vládu, které na ostrovech fosfát těžily ve velkém v uplynulém století a v minulém roce se rozhodly, že chtějí těžbu obnovit.

Související články