Perla Středního východu

Libanon má mnoho jmen jako „Perla" nebo „Francie" Středního východu, „Země mísících se kultur" nebo třeba „Země kontrastů." Tyto přezdívky předznamenávají mnohá pozitiva jako pestré kulturní zázemí, vyspělost, bohatství i prosperitu, ale také s sebou nesou nemálo neshod. V současnosti se například hnutí Hizballáh snaží zapojit do již probíhajících bojů mezi Izraelem a Hamásem.

Hollywoodské celebrity nejsou jen z USA! Víte, kde se narodily tyto hvězdy?

Libanon si od Francie vybojoval nezávislost ještě před koncem druhé světové války v roce 1943. Ovšem již po třiceti letech vypukla kontroverzní občanská válka, která vedla k napadení jižních sousedů a smrti několika Izraelců. Ještě před válkou v roce 1964, kdy u sousedů vznikla OOP, Organizace na osvobození Palestiny, zde začal životní příběh celosvětově známého herce Keanu Reevese, jehož matka zde v té době pracovala. Ale zpět k bojům. Válečné konflikty skončily rok poté, co libanonský prezident podporující demokracii a spolupráci s Izraelem, byl v roce 1982 zavražděn. Nedlouho poté Libanon ovládla Sýrie, která záhy opět Izrael napadla.

Oblast sice v sobě ukrývá počátky fénické civilizace, starodávné stavby i texty a překrásné pobřeží, ale kvůli aktivitám agresivních skupin uvnitř hranic zůstává Libanon nestabilním. Pokud tedy nemáte pro strach uděláno, patrně letos Perla Středního východu nebude na vašem letním bucket-listu.

Související články