Poklady chráněné i ztracené, hledané, nalezené, prodané i zničené. Přírodní, kulturní i ty, které přežívají spíš v nás samých než ve hmotě kolem nás. Podoba pokladů může být různorodá, ale o těch nejvýznamějších bychom měli vědět všichni. Poradíte si s tímto testem?

Kvíz: Znáte všechny tyhle poklady a klenoty naší země i dějin?

Hrdina všech hledačů pokladu

Kdo v dětství nikdy nešel podle mapy a indicií a nehledal poklady? A v kom se ta touha opětovně neprobudila, když na plátně sledoval neohroženého Indiana Jonese v podání Harrisona Forda, jak se vydává na neuvěřitelná dobrodružství za poklady dávných věků? V prvním díle se řídí putováním za Archou úmluvy, která má ukrývat desky s desaterem. Kontroverzní indické cestování, které je mnohým Indům stále trnem v oku, má za cíl získat kameny Šankary a zabránit tak náboženské sektě ve zničení světa. Artušovský svatý grál Indyho ve třetím díle opět dovede ke střetu s nacistickými Němci. Naštěstí se díky své pokoře, „správnosti“ a znalostem dokáže rozhodnout moudře. V posledním díle loňského roku necestuje Indy pouze napříč kontinenty, ale záhadný strojek z Antikythéry jej dovede až na samý úsvit lidských dějin.

Na našem území se údajně ukrývá jedna část z nacistického pokladu, slyšeli jste o něm? Kolem Štěchovic, údajného místa uložení cenností, se již hledají po několik desetiletí tajemné truhlice údajně plné zlata. V centrálních Čechách hledalo již mnoho odborníků z celého světa, přesto se k nálezu pokladu žádný z nich nedostal o nic blíže, není se, co divit, když hlavní představitel pátračů po pokladu Helmut Geansel si poklad vymyslel.

Trailer k 4. a poslednímu dílu Indiana Jonese z roku 2023 v českém dubbingu:

Zdroj: Youtube

Poklady nalezené a uchované

Veškeré poklady a artefakty Indyho časoprostoru, ač nedozírné hodnoty, mají v ,,našem" světě vždycky nějaké „ALE“ - nejsou objeveny, jejich význam a fungování jsou neznámé, jsou to repliky nebo je datování nejisté. Nejcennější poklady našeho světa jsou tedy jiné. Na území České republiky se jedná o korunovační klenoty uložené v Korunovační komoře v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Jako britské korunovační klenoty jsou považovány za předměty nevyčíslitelné hodnoty díky jejich historickému významu, nicméně se najde vždycky někdo, kdo věci přepočítá na peníze. Nejdražší malbou je Mona Lisa visící v Louvru ve Francii, nahradila tak záhadnou malbu Ježíše v modrém hávu.

Zdroj: Youtube

Nejcennější poklady dnešního světa jsou super vesmírné stanice a teleskopy, supermoderní budovy, auta, jachty a jiné vymoženosti moderní doby. Přesto se čas od času objeví skutečný poklad, jako v roce 2009 na anglických pláních Staffordshire, nedaleko Birminghamu. Objev obsahoval největší sbírku anglo-saského zlata a zbroje. Na území České republiky v nedávných letech došlo taktéž k velikým objevům. Stalo se tak na pláních u Vysoké u Jevíčka na Moravě. Jednalo se o dvě nádoby plné zlatých a stříbrných mincí až z 15. století a neodhalil je žádný archeolog nýbrž divočáci.
Nejrozsáhlejším světovým pokladem nalezeným v roce 2007 je Černá labuť. Poklad ukrývající se v trupu španělské lodi Mercedes, našla v Atlantiku americká firma, která porušila postupy a jmění odvezla dříve než se pokusila najít právoplatného majitele. Španělsko se ale přihlásilo k nálezu a soud uznal, že právuem.

"Poloha suťového pole, mince, děla a artefakty přesvědčivě odpovídají historickým záznamům o Mercedesu," uvedl soudce uvedl The Guardian.

Popis nálezu z České republiky naleznete ve videu:

Zdroj: Youtube

7 divů světa

Klenoty světa se určují již po mnohá staletí, známe například seznam divů světa, který se datuje ještě na dobu před Kristem. Všechny památky zmíněné v seznamu jsou ovšem již ztraceny v čase kromě pyramid v Gize, proto se utvořil soubor nový. V roce 2007 začalo hlasování, kterého se zúčastnili lidé z celého světa, měli vybrat z nových stále existujících divů, kterých bychom si mohli vážit jako těch předešlých. V Evropě to je pouze jedna památka - italské Koloseum, Severní Amerika, Afrika a Austrálie se na seznam nedostali vůbec. Dominují tedy Jižní Amerika a Asie. Za asijské nejcennější památky byly prohlášeny Velká čínská zeď, chrám Petra v Jordánsku a Taj Mahal v Indii. Oproti tomu Jižní a Střední Amerika nepřestane udivovat sochou Krista v Riu de Janeiro, Chichén Itzá v Mexicu a Machu Picchu v Peru.

UNESCO

Divy světa by ale nestačily na zachycení všech krás a úkazů přírody i lidských výtvorů, proto je mnoho organizací, které se specializují na vyhledávání důležitých klenotů. Nejznámější z nich je rozhodně UNESCO. Víte, které památky byly na seznamu světového dědictví jako první? Bylo to roku 1978 a mezi šesti prvními byly dvě památky i z Polska, jednalo se o historické centrum Krakova a Královské solné doly Wieliczka a Bochnia. Mezi přírodními památkami nebyla žádná evropská oblast, za to hned dvě severoamerické - NP Yellowstone a NP Nahanni. Dále si místo vysloužil africký NP Simien a souostroví Galapágy. Klenoty České republiky byly poprvé přidány na seznam světového dědictví v roce 1992 - UNESCO ocenilo centra tří českých měst - Prahy, Českého Krumlova a Telče. Až do dneška Česko nasbíralo celkem 17 záznamů v soupisu světového dědictví, ale pouze jeden z nich oslavuje krásy přírody. Roku 2021 se Bučiny v Jizerských horách staly součástí dědictví původních bukových lesů Evropy zapsaných v roce 2007.

Video poklidného jizerského lesa:

Zdroj: Youtube