Říká vám něco jméno Dionysius Exiguus? Rozhodně by mělo! Je to mnich, který se již téměř před 1500 lety rozhodl, že uběhlo 525 let od Kristova narození, čímž určil běh času již téměř celému světu. Dionysius během tohoto velkého počinu seděl právě v nynějším hlavním městě Itálie a stal se tak jedním z těch, kdo z Říma udělali historické centrum Evropy. Řím, ale neukrývá jen prastaré budovy a památky. Architekti zde tvořili svá umělecká díla například i během nedávných století a je škoda je minout.

Chystáte se do Itálie? Znalosti Říma se vám budou hodit!

Například na půl cesty mezi slavnou Via del Corso a ještě slavnější fontánou de Trevi, je secesní klenot, kde budete pouze s pár turisty. Na Via Marco Minghetti v čísle 9 se nachází Galleria Sciarra. Průchozí dům s vnitřním nádvořím, který po sjednocení Italského království prošel renovacemi podobně jako celá oblast. Zde se toho v 80. letech 19. století ujal architekt Giulia De Angelise a malíř Giuseppe Cellini, jenž prostor zastřešený skleněnými tabulemi vyzdobil freskami.

Původní majitel Princ Maffeo Sciarra chtěl z domu udělat nákupní centrum s přístupovou cestou nejen z Via Marco Minghetti, ale také od kostela Oratorio del Santissimo Crocifisso z náměstí Piazza dell'Oratorio. Žel noblesní secesními prvky zdobený pětipatrový dům v samotném srdci Říma neobstál v konkurenci starobylejších staveb nebo naopak modernějších obchoďáků.

Stavba upadla v zapomnění, i přes laskavé poselství fresek, jež na počest své matky Caroliny Colonny Sciarry nechal její syn Maffeo zhotovit. Malby tvoří něco jako oslavný cyklus ženských ctností, kterými se jeho matka údajně honosila. Možná je to tedy skvělé místo, kam vzít svou maminku, babičku nebo manželku na Den matek nebo své kamarádky na „girls night"!

Související články