Kvíz: Jaké jsou vaše znalosti jezer? Víte například, kde se natáčeli hvězdné války?

Co chcete vědět dále?

Dle earthhow.com pevninská a slaná pevninská voda tvoří přibližně 0,017 % vody, která se vyskytuje na naší planetě, zbytek připadá na oceány, vzduch, podzemní vodu, ledovce a jiné. Přesto se v pevninských povrchových vodách nacházejí výrazné rozdíly a výzkumní pracovníci se specializují buď na vodu rychle proudící nebo pomalejší, jako jsou jezera či přehrady. Tato věda se nazývá limnologie a vodní plochy zkoumá mimo jiné i z chemického a biologického pohledu.

Legendární balkón vily Balbianello na břehu jezera Como:

Jezerní krajina vás může překvapit svým někdy až éterickým vzhledem, a pokud jste si už alespoň jednou řekli: „tady to vypadá, jak z jiného světa,“ rozhodně jste nebyli jediní. Podobnou myšlenku měli například tvůrci Harryho Pottera, když umístili děj k nevelkému jezeru Loch Shiel. A ačkoliv to není legendární Loch Ness, ukrývá monstrum taky. Podobně jako další kousky skotské krajiny. Severoitalské jezero Como dokonce skutečně uvedlo krajinu jiné planety, a to ve Hvězdných válkách. Jezero poskytuje Lukovi útočiště a klid a to stejné může poskytnout i vám.
 
Jednou z nejznámějších soustav jezer jsou severoamerická Velká jezera (Great Lakes). Kromě toho, že čtyři z nich vytvářejí hranici s Kanadou, tak jsou známá také pro mohutné Nigarské vodopády. Na bedrech Michiganského jezera sice neleží váha dvou států, za to se k němu valí davy turistů vyzkoušet písečné pláže, kterých má nespočet!

Jezera jsou buď uzavřená a vodní tok z nich vychází pouze ve formě podzemní vody nebo otevřená, kdy upouští vodu povrchovou řekou. Některé řeky tak můžou i „pramenit“ v jezeře. Tak například vniká řeka Lenna, když vytéká z nejhlubšího jezera na světě Bajkalu a nebo také Nil, který začíná svou cestu ve Viktoriinu jezeru.
 
Slaná jezera jsou nejčastěji vytvořena rychlým odpařováním, které zapříčiňuje vyšší koncentraci solí, také se může tajemství ukrývat v zemině a horninách kolem a dalších. Největším slaným jezerem je Kaspické moře a nejrychleji usychajícím je Mrtvé moře. V největším slaném jezeře Jižní Ameriky Maracaibo se také těží ropa, a to již od roku 1917. A těžba z jezera Maracaibo pokrývá přibližně dvě třetiny celé venezuelské produkce. Akorát je v tom jeden malý háček - jezero Maracaibo vlastně není oficiálně jezero, ale přívod řeky do moře. 

Most přes ,,jezero" Maracaibo:

Zdroje: Star wars, earthhow.com, britannica.com, facta