Kvíz: Procvičte si znalosti evropských ostrovů! Víte o nich dost?

Benátská laguna barevná, skleněná i hororová

Kouzlo Benátek uchvacuje ročně miliony turistů, kteří se kochají ,,plovoucím městem" a nechávají se fascinovat všudypřítomným šploucháním vodních vlnek. Benátská laguna je ovšem plná ostrůvků, které si zasluhují probádat a ulevit tak přetíženému historickému centru.

Pokud byste se chtěli vyhnout letos zaváděnému poplatku pět euro za vstup do nejvytíženější části města, pak rovnou opomeňte i ostrovy Giudecca, který je znám jako první italské židovské ghetto, a San Michele, který je již od roku 1807 používán jako hlavní hřbitov Benátek. Naštěstí však máte k dispozici širokou paletu dalších magických ostrovů laguny.

Jeden z nejznámějších, Burano, si vybojoval resumé ostrova s nejbarevnějšími ulicemi. A skutečně, když procházíte nebo proplouváte tamními kanály, barvy domů se střídají bez uspořádání, jakýchkoliv pravidel a vzorů. Ač by se to mohlo zdát, jako trend posledních let, tak opak je pravdou, legenda praví, že domy si zde rybáři začali natírat již v dávných časech, kdy bylo městečko často haleno mlhou a prací unavení muži neuměli najít cestu domů.

Záběry z italského města Benátky:

Zdroj: Youtube

Slyšeli jste už o muránském skle? Stejně jako Česká republika i ostrov Murano má svou vlastní techniku výroby skleněných zdobných produktů. Metoda, která je na tvorbu používána, je tradiční, bez použití komplikovaných strojů a je taky tisíce let stará. A i když oproti Buranu je ostrovní městečko mnohem méně barevné, tak sklářské výrobky jen hrají barvami, kterými jsou také dobře známé.

Ostrovy Burano a Murano jsou hojně osídleny i turisty okupovány, přestože se nachází na dohled prokletého ostrova, znáte ho? Ostrov Poveglia je znám svou krvavou historií, byl po dlouhá staletí užíván jako karanténa pro všechny nakažené morem, poslední karanténa. Odvrhnuti a ponecháni svému osudu zde zemřely statisíce lidí postiženi neústupnou zhoubou středověku.
Kéž by to však bylo všechno... Ve dvacátém století byla na březích ostrova postavena psychiatrická léčebna, kterou údajně vedl ,,šílený doktor".

Na svých již tak ztrápených pacientech prováděl pokusy a mučil je až k smrti. Strašlivá legenda vypráví, že nejeden pacient kromě bolesti způsobené oním lékařem trpěl také vidinami mrtvých po morových ranách. Sadistického lékaře nakonec možná dostihly výčitky svědomí nebo se mu pomstil některý z pacientů či jejich staletí mrtvých přátel, nicméně doktor byl nalezen mrtev pod zvonicí. Pár let po této události byla léčebna roku 1968 trvale uzavřena a ostrov zůstal opuštěn až do dnes...
Jestli je pravda všechno, co si vykládají obyvatelé přilehlých ostrovů, není se co divit, že místo zůstává veřejnosti uzavřeno. A žel není možné jej navštívit.

Zdroje: ghettovenezzia.com, glassofvenice.com, atlasobscura.com