Od symbolu moci k znaku jednoty
Od nepaměti jako lidé tvoříme společenství, rodiny, klany i celé národy a s touto tradicí se také váže potřeba označit to ,,svoje". Jedním z prvních prostředků, které se datují daleko před dobu, kdy to můžeme vůbec doložit jsou klanové symboly, znaky a prapory. V dnešních dnech také máme pevné hranice, hymny a dlouholetou historii, která nás spojuje a vyvolává v nás pocit jednoty a propojení. Ale zpátky k vlajkám, první předpokládané využití vlajkonoše pocházejí ze starodávného prostoru dálného východu a dynastie Čou (1046–256 př.n.l.). Tehdejší panovníci před sebou nechávali nosit muže s bílým praporem. Tento jednoduchý motiv byl téměř nedotknutelný stejně jako jeho nositel a muž, kterého představoval. Symbolizoval blaho panovníka a ve válce stav na bojišti. Prvním dochovaným záznamem je však popis trestu prince menšího území, jenž nechal svou standartu vztyčenou i před člověkem vyšší hodnosti. Tento příběh se odehrál až kolem roku 660 n.l., pro první dochované zmínky o vlajkách a symbolech musíme tedy zamířit jinam.
Na videu je zachycen historický vývoj vlajek českých území:
Kvíz: Znáte dobře vlajky světa?
V roce 1968 byly objeveny rozlehlé nálezy u Íránského městečka Shahdad. Objevy se datují až do třetího tisíciletí př.n.l., tedy do doby velkého rozvoje oblasti blízkého východu, který sloužil jako křižovatka mezi všemi obydlenými oblastmi Afriky, Asie a Evropy. Mezi nálezy se také vyskytla bronzová deska, která sloužila jako banner, vlajka nebo standarta - Derafsh Shahdad.
Mezi evropskými vlajkami se pak jako jedna z nejstarších uvádí Dennebrog (,,sukno Dánů"), tedy vlajka dánská. Dáni začali vzor užívat jako svůj národní symbol již v polovině 14. století pod vládou Valdemara IV. Dánského, který se pravděpodobně inspiroval u Ludvíka IV. Bavorského. Dánská vlajka prošla vývojem, který demonstruje dějiny. Od nedotknutelného předmětu, který představoval vladaře, se stal symbolem, který sjednocuje národ. To si na vlastní kůži vyzkoušelo Dánsko v 19. století, když byl vzor zakázán ,,civilistům", mezi lidmi byl však natolik oblíben, že jej panovník za nedlouho opět povolil.
Křesťanský kříž na Dennebrogu pak naopak pravděpodobně inspiroval ostatní severské země a utvořili tak tradici skandinávského kříže, který je častým vzorem vlajek severní Evropy.
Zdroje: worldhistory.org, sideshow.com, flags.com, archeology.org, britannica.com, denmark.dk