Věděli jste, že...

...Kaspické moře je na dně moře a na hladině jezero? Slaná vodní plocha, která ve vnitrozemí Asie zůstala po původním oceánu, byla od rozpadu SSSR důvodem vášnivých debat všech přilehlých států, ale v roce 2018 se konečně dohodli. Dno jezera a jeho bohatství bude rozděleno jako moře, tedy dle délky pobřeží a hladina bude jezerem a budou ho moct využívat všechny země rovnoměrně.

Co by se stalo, kdyby se zřítila největší přehrada světa si můžete poslechnout ve videu.

Zdroj: Youtube

...na Tchaj-wan vedl suchozemský most z kontinentální Číny? Za doby ledové, když hladiny moří byly níže, bylo možné dojít na ostrov suchou nohou. Patrně to bylo taky tehdy, kdy se na území dnešního Tchaj-wanu dostali první (a dnes už vymizelí) lidé. Předkové dnešních kmenů se na ostrov dostali už na lodích asi 6 500 let zpátky.

Kvíz: Tři indicie, jedna země. Troufnete si na geografii Asie?

...v Singapuru vás může potkat pokuta za žvýkání? Už v roce 1994 městský stát jihovýchodní Asie zavedl bezžvýkačkovou politiku. Žvýkačky se v zemi nesmí ani prodávat a ani se zde nesmí dovážet. Výjimkou jsou zdravotnické žvýkačky na bázi nikotinu nebo zubní žvýkačky. Díky tomuto zákonu se ovšem daří udržovat ulice čisté.

Související články