V článku o koktejlu Old Fashioned se můžete dočíst o historii a původu vzniku koktejlového barmanství, o první koktejlové příručce zase v článku o barové magii, ale co samotné slovo koktejl? Kde se vzalo a kdo jej začal používat jako první?

Patří do tradičního cuba libre rum nebo vodka?

První výraz, který označoval koktejly, jak je známe dnes, byl dle názvu míchaného nápoje Old-fashioned kolem roku 1806, ačkoliv již v té době začalo terminologii pozvolna ovládat slovo „koktejl". Kam nás ale etymologie pojmu zavede, nikdo neví. Možná k Aztékům a princezně Xochitl, jejíž jméno v proměnách času dalo vzniknout označení míchaného nápoje, který servírovala své návštěvě.

Nebo nás dovede do Francie do oblasti Bordeaux, kde pojem „coquetel" tento druh nápojů označuje, nebo k francouzské sklenici na vajíčko a Antoine-Amadée Peychaudovi, který v této sklenici označované jako „coquetier" míchal nápoje. Anebo do Ameriky, kde Betsy Flanagan, ozdobila nápoje francouzských vojáků kohoutími pery - tedy „cock tails." Někdo říká, že pojem „cock tail" označovalo slité zbytky z hospodských sudů prodávané za pakatel a někdo odkazuje na koňské dostihy, kde se míšení koně dali snadno poznat podle ustřižených ocasů.

Související články