Asie jako největší kontinent světa ukrývá mnoho klenotů a divů přírodního i lidmi stvořeného bohatství. Znalosti základních informací až po netušené zajímavosti, si můžete vyzkoušet v našem kvízu.
Víte toho dost? Test zvládnou jen znalci!
Kvíz: Troufnete si na tento kvíz z asijského kontinentu? Kolik bodů nasbíráte?
Znáte všechny odpovědi?
Asie se svými téměř 44 miliony km2 se pyšní první příčkou mezi kontinenty, co se týče rozlohy. Také hostí větší část suverénně nejrozlehlejšího státu světa, Ruska. Na území Asie se také nachází největší jezero světa, Kaspické moře a i to nejhlubší - Bajkalské. Prostě je to kontinent nabušený „nej“ místy a zajímavostmi, které neberou konce a naopak se jen objevují další. Jako například v roce 2009, kdy britští výzkumníci prozkoumávali vietnamskou jeskyni Son Doong a zjistili, že je největší na světě.
Zajímavý fakt se také vztahuje k největšímu ostrovu kontinentu, Borneu. Na rozloze 743 000 km2 spolu sdílejí ostrov hned tři státy, což je světovým unikát. V tomto případě se spolu snaží vyjít Brunej, Malajsie a Indonésie, ačkoliv zatím panuje klid, některé studie a prognózy naznačují, že problém nastane v nedostatečné kontrole nad bezpečností celého ostrova. Na druhou stranu Indonésie, jako země s nejvíce ostrovy na území Asie, má se sdílením území nemalé zkušenosti. Nakonec se i po dlouholetých peripetiích naučila vycházet s Východním Timorem, který se po desetiletí bojů roku 2002 osamostatnil a stal se tak prvním uznaným územím v 21. století a zůstává nejmladším státem Asie.
Borneo je zajímavým ostrovem, který mimo jiné hostí prales, květinu s největším květem a tři národy:
Neméně pestrá a zajímavá je i flóra a fauna kontinentu. Věděli jste, že na hranicích mezi Vietnamem a Laosem můžete zahlédnout „asijského jednorožce“? Saola (Pseudoryx nghetinhensis), jak se zvíře jmenuje, je extrémně plachý sudokopytník objevený v roce 1992. Dosud se jej nepodařilo bezpečně odchytit, a proto jej není možné spatřit v žádné ze zoologických zahrad či podobných zařízení. Uvádí se jako kriticky ohrožený a přírodovědci odhadují, že je v pralese ukryto přibližně na 750 jedinců. Jsou to hnědí kopytníci podobající se spíše antilopám a kozám než vznešeným jednorožcům, a navíc i jejich existence je stoprocentně prokázána na rozdíl od lyrožravce, který by se měl také na území Vietnamu pohybovat.
V rostlinné říši ozvláštňují některé druhy také pohádkoví tvorové, například dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari) je znám pro svou pryskyřici barvy dračí krve. Její výtažek, který je používán v domorodém nebo alternativním léčitelství, nese stejné jméno a můžete ho sehnat i u nás. Dračinec je strom rostoucí pouze na jediném místě naší planety, a to na ostrově Sokotra u pobřeží Jemenu, ke kterému také právně patří. Je to strom velmi výrazného a specifického vzezření, který není možné zapomenout, ovšem některé druhy rodu dračinec jsou dostupné v kdejakém květinářství a používají se jako běžné pokojové rostliny, proto možná ani netušíte, že jste se s nimi již potkali.
Zdroje: zemepis24.cz, unesco.org, statista.com