Kvíz: Tvarůžky i jiné chutě republiky vám můžou pořádně zamotat hlavu! Ustojíte to?

Jeden z mnoha tradičních českých pokrmů zaznamenávají kroniky již v 15. století. Byl oblíbenou pochutinou vesničanů, výživnou svačinou pro těžce pracující zemědělce a sklidil uznání i na vídeňském dvoře. Lehce smrdutý, zdánlivě nedostatečně veliký a ne úplně pohledný sýr - tvargle! Pro ty, kteří stále netuší - jedná se o kulinářský poklad Hané - Olomoucké tvarůžky!

Od roku 2010 nesou chráněné zeměpisné označení udělené EU, aby tak ukončily sváry mezi námi, Rakouskem a Německem. Ani jedna ze zemí nebyla ochotna se tradiční receptury vzdát. Nakonec však po dlouhých sporech a bádáních v historických análech, jsme ochranu obhájili a sýr se tak váže k našemu území.

Záběry z festivalu z minulého ročníku v roce 2023:

Zdroj: Youtube

,,Byl to opravdu těžký boj. Museli jsme dokázat, že se jedná o naprosto exkluzivní produkt, vyrobený z velmi kvalitních komponentů podle tradičního a přesně definovaného postupu. Čeští odborníci také prokázali, že napodobeniny z Německa a Rakouska se od tradičního sýra z České republiky liší jak chutí, tak technologií výroby. Zabralo to spoustu času. Evropská komise však musí v takovém sporu jednat naprosto objektivně. V opačném případě by jedna ze zúčastněných stran mohla podat žalobu a to by bylo velmi nepříjemné,“ řekla česká velvyslankyně při EU pro roky 2007-2012 Milena Vicenová.

,,Je to jediný původní český sýr, který se stále vyrábí. Ve skutečnosti jich bylo pravděpodobně více, ale všechny zmizely. Díky tomu je Quargel (tvargle, tvarůžek) tak jedinečný, ale stejně tak je jedinečná i jeho výživová hodnota. Nemá totiž prakticky žádný tuk, místo toho je tvořen především bílkovinami - jinými slovy proteinem," vysvětluje Jiří Kopáček, který vedl Českomoravský svaz mlékárenský.

Tvarůžky, pivo a muzika patří k Tvarůžkovému festivalu, jenž se tento víkend koná v Olomouci již sedmým rokem. Nastartujte auto a vyrazte taky! V rámci populární gastronomické akce navíc proběhne poprvé v historii klání špičkových kuchařů o titul Tvarůžkového krále 2024. Šest šéfkuchařů z Olomouce a okolí se utká v kulinářské show a předvede své originální recepty s Olomouckými tvarůžky, které se vyrábějí v Lošticích už déle než 600 let.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/tvaruzkovy-festival-olomouc-2016

Zdroje: kofola.cz, horicketrubicky.cz, rozhlas.cz, ceskatelevize.cz, radio.cz,