Vyznáte se v tichomořských bojích druhé světové války?

Sadako Sasaki byly teprve dva roky, když na její rodné město Hirošimu dopadl krutý a nemilosrdný „Little Boy", atomová bomba. Ačkoliv její tragický osud byl podobný tisícům dalších, je to právě ona, která na svých malinkých ramenou nese tíhu všech dětí postižených bombardováním. Když 6. srpna 1945 svrhl Paul Tibbetts první ze dvou atomových bomb, život mnohých skončil. Ale ještě větší počet lidí musel pokračovat a čelit následkům záření, které je pro člověka se životem neslučitelné.

Obyvatelé Hirošimy a Nagasaki ztratili své příbuzné, přátelé, domovy i zdraví, přesto se snažili situaci čelit se vztyčenou hlavou a novou nadějí. Stejně tomu bylo i v rodině Sasaki, kde dobrou náladu rozdávala věčně veselá Sadako. Deset let společně bojovali za lepší zítřky a po deset let se snažili pomalu zapomenout na hrůzy, které je potkaly. Když už začínali věřit, že je vše za nimi, lékaři dvanáctileté dívence diagnostikovali leukemii.

Památník míru v Hirošimě s legendárním Průmyslovým palácem českého architekta Jana Letzla, bohužel není jedinou českou spojnicí s bombardováním. Češi stanuli i na druhé straně barikády, pomohli bombu sestrojit:

Zdroj: Youtube

Bojovná Sadako však ani v nemoci neztrácela úsměv a víru a snažila se dny strávené v nemocnici prožít naplno. Po nějaké době si dívenka všimla barevných origami jeřábů, kteří za dětmi do ústavu létali z mládežnického oddílu Červeného kříže. Sadako bavilo si jeřáby prohlížet - různě velicí ve všech barvách duhy visely v nemocničních oknech a nejednomu pacientovi nebo návštěvníkovi vykouzlily úsměv na rtech. Jedna věc jí však vrtala hlavou - proč? Proč by někdo posílal papírové skládačky cizím dětem?

„To proto, že jeřáb je kouzelný," tak mohla znít stručná odpověď jejího otce, když u něj hledala odpověď. Jeřáb je v japonské mytologii považován za magické zvíře symbolizující zdraví a dlouhověkost. Už od dávných dob básníci zmiňují právě tisíc let, kterými mají tito vodní ptáci disponovat. Legenda praví, že pokud člověk poskládá tisíc jeřábů představujících tisíc let jejich života, mocná jeřábí síla mu splní jedno přání. Sadako se tedy rozhodla skládat. Legendy většinou nesou jen příslib plané naděje, a tak Sadako obklopena téměř 1400 jeřáby, ve svém malém duhově zbarveném nemocničním pokoji zemřela.

Její příběh se stal symbolem dětského utrpení během druhé větové války a legenda o jeřábech, která byla na pokraji zapomnění, se opět vryla nejen do japonské kultury, ale také do povědomí celého světa. Kazuo Kikuchi a Kiyoshi Ikebe, architekti Dětského památníku míru v Hirošimě, použili motiv dívenky a jeřába při budování památečního místa.

Související články