Hitem léta je Albánie! Co o ní víte?

Věděli jste, že Albánce nenajdete pouze na území Albánie, ale velká část žije v mladém státě Kosovo, Řecku, Makedonii, Černé Hoře nebo Itálii? Tyto skupinu spojuje jejich unikátní jazyk, který sice spadá do rodiny indoevropských jazyků, ale je její samostatnou větví. Také je pospolu drží jejich geny, které odkazují na kmeny Gegů a Tosků.

Věděli jste, že Albánci milují kávu, ale jejich národním pitím je ovocná pálenka rakije? Ačkoliv se s tímto nejspíš národ pivařů, „pálenkářů" a vinařů dokáže ztotožnit, měli byste odvahu ochutnat také národní pokrm tavë kosi? Jedná se o jehněčí maso zapečené s rýží a jogurtem.

Věděli jste, že v Albánii je třeba si dát pozor na neverbální komunikaci? Stejně jako v Bulharsku totiž dochází k záměně kývaní hlavy za její vrtění. Pokud tedy nesouhlasíte, přikývněte a naopak.

Krásy Albánie na jednom místě:

Zdroj: Youtube

Věděli jste, že na své si v Albánii přijdou nadšenci bunkrů? V České republice jsme krizovou ekonomiku 30. let částečně řešili budováním obranné linie na našich hranicích. To ovšem není nic oproti tomu, co budovala Albánie v době své komunistické éry. Izolovaný čínský spojenec vybudoval opevnění o přibližně 700 000 stavbách, do dnešních dní se dochovalo „pouze" kolem 160 000 (pro srovnání na našem území najdeme do 20 000 bunkrů starých i modernějších).

Věděli jste, že před dobou globalizace a rostoucího turismu byla nejběžnějším cizím jazykem pro Albánce italština? Dnes se situace trochu proměňuje a velká část mladých dává přednost angličtině.

Pokud plánujete Albánii navštívit, můžete si na našem webu také přečíst doporučení, kam vyrazit!

Související články