Z lásky ke knihám a umění

Bratři Lellovi milovali knihy, a tak si 13. ledna roku 1906 splnili sen. Otevřeli si knihkupectví s vidinou toho, že se stane chrámem vědy a umění. V tomto příběhu ale nelze opomenout postavu francouzského bohéma Ernesta Chardrona, který si díky své výhře v loterii ještě před nimi naplnil svůj sen o knihkupectví a stal se respektovaným nakladatelem. Po Chardronově skonu v roce 1894 se vlákno osudu propojilo s bratry Lellovými, kteří získali jeho nakladatelská práva a mohli si později vybudovat svůj vlastní vysněný chrám. Byli milovníky umění, což se projevilo i na samotném prostoru knihkupectví s neogotickou fasádou. Interiéru dominuje schodiště červené barvy a impozantní vitrážový strop s heslem Decus in Labore (pokora k práci). Osm metrů dlouhý strop nedávno prošel rekonstrukcí. „Podívejte se nahoru,“ říká prodejkyně knih, Manuela a zapichuje prst směrem ke stropu. „Co vidíte?“ Nevěřím svým očím, ale je to tam: smajlík. Ani v chrámu literatury, vědy a umění tak nechybí smysl pro humor.

Na tu nádheru se musíte podívat sami.

Zdroj: Youtube

Jak to bylo s Harry Potterem

Knihkupectví v Guinessově knize rekordů

V Portugalsku najdeme nejen nejkrásnější, ale také nejstarší knihkupectví světa. Je jím Livraria Bertrand založená roku 1732 v Portugalsku a své prvenství má zaznamenané v Guinessově knize rekordů.

Nemusíte být nejzarytější fanoušek potterovské série, abyste si nevšimli podobnosti mezi knihkupectvím a obchůdkem, kde si Harry Potter vybíral své učební pomůcky. Může za to především ikonické schodiště, které na první pohled klame svou vizáží. Není ze dřeva, ale jako první svého druhu v Portugalsku bylo vytvořeno z betonu. Jak už to u legendárních věcí bývá, červené se stalo omylem. Původně bylo hnědé, jenže řemeslník udělal v roce 1933 chybu, která se nakonec všem zalíbila a tato barva už mu zůstala. Poté co se na filmová plátna dostal nejslavnější kouzelnický učeň, rozšířili příznivci Harryho Pottera do světa zprávu, že v portugalském městě Porto je k vidění knihkupectví jako vystižené z filmu a že ho J. K. Rowling nepochybně použila jako předobraz ve svých knihách. K šíření tohoto mýtu napomáhal fakt, že Rowlingová v Portu žila, se svým bývalým portugalským manželem vychovávala dceru.

Co naplat, že knihkupectví spojitost s Harry Potterem nikdy nepotvrdilo, fáma si už žila svým životem a dveře se netrhly. „Byly chvíle, kdy tu doslova nebylo k hnutí a musely jsme být natlačené na pult,“ vzpomíná Manuela na doby, kdy potterovské šílenství dosahovalo vrcholu. Bylo jasné, že bude třeba nastavit určitá pravidla, aby knihkupectví nápor zvědavců zvládlo, a zároveň, aby jejich jedinou motivací nebyla fotografie na sociální sítě. Knihkupectví má primárně prodávat knihy, a tak se zrodila geniální marketingová myšlenka. Od roku 2015 Livraria Lello nabízí vstupné v podobě stříbrného (8 euro) a zlatého voucheru (15, 90 euro), tím si zároveň rezervujete termín návštěvy knihkupectví. Investovaná částka vám poté bude odečtena z nákupu knihy.

A jak je to tedy s Harry Potterem? „Sami jsme byli zvědaví, zda J. K. Rowling skutečně neinspirovalo naše knihkupectví. Nikdy jsme ale nedostali odpověď, až za covidu přišel tweet, kdy nám Rowlingová napsala, že tu nikdy nebyla,“ potvrzuje Manuela. Mýtus se tím rozplynul, ale nic to nemění na faktu, že krásnější knihkupectví byste sotva pohledali a koupit si tady některou z klasik v exkluzivním provedení jako je Malý princ a nacházet nám dobře známá díla se jmény Kafky či Kundery, má samo o sobě přidanou hodnotu.

Zdroje: www.visitportugal.com, www.livrarialello.pt

Související články