Nejznámější je aloe pravá, jedna z mála rostlin, která se proslavila pod svým odborný jménem Aloe vera. Pozná ji skoro každý, jde o dužnatý druh aloe beze stonku se světleji zelenými listy, které mají jemné skvrny a jsou na okrajích řídce ostnité. Zdaleka ne každý ji viděl kvést, ale ti, jimž se to poštěstilo vědí, že kvete žlutě. Teď si prohlédněte tu, kterou máte doma. Často se podobné druhy prodávají jako „pravé“. Například aloe na vysokém stonku s úzkými listy často viděná v domácnostech, může být aloe stromovitá (Aloe arborescens) u níž byla taky zjištěna řada léčivých látek.
Pokud jste milovníky aloí, rozhodně byste se měli vydat do Jižní Afriky. Řečeno téměř bez nadsázky, tam o ně budete zakopávat na každém kroku. Právě tam mají genetické centrum rozšíření a právě tam se stále dají najít nové druhy.
„Před 2000 lety považovali řečtí vědci Aloe vera za univerzální všelék. Egypťané nazývali aloe „rostlinou nesmrtelnosti“. Dnes se rostlina Aloe vera používá k různým účelům v dermatologii,“ píší autoři studie, kterou vydal Indian Journal of Dermatology. Původní rozšíření se těžko hledá, protože po tisíce let se aloe pravá vysazovala coby léčivka na mnoha místech světa, od Austrálie po Čínu. Jedna z teorií je, že pochází z povodí Nilu z okolí dnešního afrického Súdánu.
Vera jako léčivka
Podle některých odborníků byla aloe v Egyptě používaná už před 6 000 lety, což by odpovídalo předpokládané oblasti původního výskytu. Právě pro své léčivé vlastnosti putovala aloe z Afriky spolu s lidmi dál do světa. Na počátku 19. století se Aloe vera ve Spojených státech používalo jako projímadlo. Ovšem pozor! „Extrakty z aloe stimulují imunitní systém, snižují hladinu cholesterolu v krvi a upravují krevní tlak,“ informuje cedule v pražské botanické zahradě. Ve vyšších dávkách nesmí být používána v těhotenství. Zlom nastal ve 30. letech 20. století, když se výtažek začal masívně používat k léčbě chronických kožních onemocnění. Pak už to byl jen krok do mastí a zkrášlovacích krémů, což znamenalo vstup do světa kosmetického průmyslu.
Podívejte se, jak vypadá skutečná Aloe vera.
Stovky druhů
Víte, kolik existuje druhů aloí? Pravděpodobně ne, nicméně jsou jich stovky. Kniha užitkové rostliny tropů a subtropů udává 250 druhů. Tu nakladatelství Academia vydalo v roce 1989 , jenže od té doby byla objevena celá řada dalších druhů. Neustále doplňovaná databáze Plants of the World online na klíčové slovo „aloe" najde 1547 výsledků, což jsou nejen druhy, ale i podruhy či kultivary. Dnes už botanici mluví o šesti stovkách druhů aloí, z nichž mnohé mohou v sobě skrývat léčivé substance.
Například v roce 2018 byly popsány dva nové druhy z Keni. Jde o Aloe uncinata a A. zygorabaniensis rostoucí v oblasti kolem Viktoriina jezera. Další druh, tentokrát objevený v Indii v roce 2020 se jmenuje Aloe trinervis a je podobný aloi pravé. O rok později vyšel popis Aloe uigensis objevený v Angole.
Zdroje: Kew Garden, Cactus World, Indian Journal of Dermatology.