Podle serveru soranews24 se v Japonsku každoročně uloví 45 000 tun chobotnic. Patří mezi oblíbené pochoutky, jejich maso je totiž považováno za nízkotučnou delikatesu. Pro nás suchozemce mohou chobotnice vypadat velmi podobně, ale celkem jich na světě žije přes 300 druhů.

Tradičněji už to nejde

Takotsubo je tradiční způsob lovu chobotnic. Samotné slovo je názvem pro nádobu připomínající džbán nebo amforu s plochým dnem a širším hrdlem. Někdy mívá takotsubo díru, skrz kterou se provleče provaz. Lovci chobotnic využívají přirozeného instinktu chobotnic, jež jim velí skrýt se do skalních puklin či rozsedlin. Chobotnice jdou dokonce tak daleko, že občas se schovávají do prázdných ulit velkých mořských mlžů. Takotsubo se spustí na dno a lovci počkají, až si v nich chobotnice najdou úkryt. Pak stačí jen vytáhnout. Jsou čerstvé, v „bio“kvalitě a nezraněné, takže v ideální kondici pro prodej na rybím trhu. Aby se jejich stav zachoval, vkládají se do sítěk, které jim umožňují dýchání a přísun čerstvé vody, ale znemožňují útěk.

Cestovatel a publicista Zdeněk Thoma ve své knize Toulky po Japonsku píše: „Květen je sezóna na odchyt chobotnic a džbány slouží jako past. Rybáři využívají záliby chobotnic pro tmavá zákoutí. Lovení do džbánů je stará lovecká technika, která se traduje několik století. Džbány se ponoří na dlouhém laně tak, aby dopadly na dno.

Chobotnice, noční tvor, hledá za úsvitu úkryt v tmavých místech. Takocubo jí náramně vyhovuje. Zaleze dovnitř a drží se ve džbánu i když cítí, že ji rybář vytahuje. Samozřejmě, že některé džbány jsou prázdné, chobotnice se najde tak v každém třetím, čtvrtém.

Zdroj: Youtube

Původně se nádoby na chobotnice dělaly z keramiky či terakoty, dnes jsou plastové. Vyjde to mnohem levněji, snesou drsnější zacházejí a jsou lehčí. Zato historické takotsubo se na burzách prodávají za stovky až tisíce dolarů. Cena se odvíjí od jejich stavu a stáří. Zároveň japonští keramici stále vytvářejí tradiční „vázy na chobotnice“, ale nikoliv pro velký komerční lov, ale jako připomínku tradic.

Chobotnic jsou stovky druhů

Celkem vědci popsali přes 300 druhů chobotnic. Většina z nich žije zhruba jeden až dva roky. Jejich komorové oko je podobné očím savců, perfektně zvládají umění mimiker a jejich kardiovaskulární systém obsahuje 3 srdce. V rámci nervového systému jsou dvě třetiny neuronů umístěny mimo mozek. Díky tomu, že nemají kosti, tak se dokáží protáhnout extrémně úzkým prostorem či škvírou.

Zdroj: soranews24, nataliemeister, Thoma Z.: Toulky po Japonsku