Když přijde řeč na osvobození Indie od britské nadvlády, nejednomu z nás se vybaví mírové protesty Mahátma Gándhího - hladovky, pochody, proslovy. Ale Gándhí za svobodu své země nebojoval sám, významným hrdinou se také stal Subháš Čandra Bós, který byl ale ve svých činech mnohem radikálnější. Slavným se stal například jeho příslib: „Dáš mi krev, dám ti svobodu,” jenž se nesl celou jeho prací a armádou, kterou zformoval a nabídl jako tajnou zbraň Hitlerovi.
Bojovník za svobodu
Subháš Čandra Bós nebo taky Netaji (vůdce) byl indickým nacionalistou a bojovníkem za osvobození své rodné země. A přestože Bós i Gándhí volili ke svobodě jinou cestu a Gándhí například žádal odvolání Bóse z vedení Indického národního kongresu, mnoho lidí jej ctí pro odhodlání bojovat za práva Brity vykořisťovaných Indů. Úctu Netajiovi projevila i bývalá premiérka Indie Indira Gándhíová.
V roce 2022 byla Netajiovi vztyčena socha a dle mnohých si tak konečně získal zasloužené uznání.
Gánghíová označovaná jako Železná dáma Východu a rovněž symbol odvahy a svobody, ve svém projevu v roce 1967 vzdala čest Bósovi, když o něm řekla: „Netaji byl skutečným symbolem indické statečnosti. Stále si pamatuji, jak nás jako děti vzrušoval pohled do jeho ohnivých očí. Právě tento oheň, tento jeho vlastenecký zápal ho vedl k vytvoření Indické národní armády, která spojila mnoho statečných bojovníků za svobodu mužů i žen a která dala našemu boji za nezávislost nový impuls. Boj za nezávislost Indie byl dlouhý; byl udržován oběťmi milionů Indů. Mezi těmi, kdo v tomto boji obětovali vše, zaujímá jméno Netaji Subháš Čandra Bós vysoké místo. V srdci každého Inda si navždy zachová místo plné lásky a cti.”
V Hitlerově područí
Netaji ale během svého působení sešel z cesty. Došel dokonce tak daleko, že pomoc hledal u sil Osy Berlín-Řím-Tokio a výměnou za svobodu své země se stal součástí nacistické armády. A sice je pravda, že Vůdce hledal pomoc ve všech koutech Evropy, ale jeho konečné rozhodnutí také o něčem svědčí. Na odporné činy ovšem nepotřeboval Hitlerovi vojáky, svou armádu si naverboval z radikálních nacionalistů, studentů i jiných přívrženců a začaly boje po celé Indii. Netajiova armáda po sobě nechávala pouze krev a spálenou zemi a v řadě Indů vzbudil pochyby.
„O metodách Mahátma Gándhího a Džaváharlala Néhrúa pochybovat lze, ale o čistotě jejich motivů už ne. Boj obou za nezávislou Indii nebyl nikdy pošpiněn nestydatými obchody za účelem prosazení jejich sobeckých zájmů. Subháše Čandru Bóse nelze takto shovívavě posoudit. Po celý dospělý život tohoto muže bylo vlastenectví pláštíkem pro bezohledné ambice, které nebraly ohled na čest, poctivost ani lásku k vlasti. Ani jednou se nepozvedl nad podlost,” uvádí článek v proslulém magazínu Collier's z roku 1944 (tedy rok před Netajiovou smrtí).
V Německu, kde se Bós snažil nalézt podporu, se stal na čas pomocníkem Josepha Goebbelse a Hitlerovi přislíbil 100 000 svých mužů. V Singapuru založil exilovou vládu svobodné Indie Árezí Hukúmat-e Ázád Hind, k jejíž armádě se přidávali zajatci z Číny i utečenci z okolí. Bós sám se přidal k ozbrojeným silám Japonska a neohroženě vedl své lidi na Myanmar (tehdejší Barmu).
„Proto se dnes budeme bavit o kapitole indické historie, která byla vymazána ze školních učebnic," uvádí mladík ve videu, jenž přibližuje váhu bojů Netajiovy armády.
Záhady života i smrti
Jeho snahy ovšem jako Hirošimu rozmetala atomová bomba, která ukončila nejen japonské snažení, ale také vedla k obklíčení Netajiových jednotek. Když se pak snažil z jihovietnamského města Saigon (dnes Ho Či Minovo město) dostat na Japonské ostrovy, něco se pokazilo. 18. srpna 1945 samozvaný Vůdce Indie zmizel z povrchu země. Historikové dodnes neví, zda se tak stalo při údajné havárii jeho letadla na Tchaj-wanu, nebo začal nový život daleko od svých přečinů. Netaji byl totiž v Japonsku bezodkladně zpopelněn a ačkoliv verzi s havárií potvrdil i britský vyšetřovatel a několik svědků, stále za sebou nechává nezodpovězené otazníky.
Subháš Čandra Bós svobodnou Indii nezažil. Indové se ale svobody dočkali za dva roky téměř na den přesně od smrti svého milovaného vůdce. A ač podle mnohých ve svých činech selhal, svým charismatem a vůdcovstvím si podmanil mysli mnohých Indů.