Tak jak vám jdou květiny?

Žlutý zázrak z Číny

Je to drobná žlutě kvetoucí bylina držící se u země, přesto ji fitness trenéři již několik let vyvyšují téměř do nebes. Čím si čínský kotvičník zemní (Tribulus terrestris) vysloužil svou popularitu? K tomu stačí jediné slovo: Protodioscin!

Další účinky a použití najdete ve videu. Dokonce se přidává do piva!

Zdroj: Youtube

Tento lékařský zázrak, obsažený také například v chřestu nebo batátech, lidskému tělu napomáhá zpomalit některé druhy rakoviny (leukemie, rakoviny tlustého střeva, močového měchýře nebo kůže) nebo likviduje nízkodenzitní lipoprotein (LDL), což je v podstatě „zlý" cholesterol, který způsobuje ucpávání žil. Fitness trenéři jej však doporučují především pro výrazné navýšení testosteronu.

Zvýšení hladiny testosteronu může vést k snadnější tvorbě svalové hmoty a rychlejšímu odbourávání tuků, ale především má afrodiziakální účinky, a to jak na muže, tak i na ženy. Efekt suplementů je však neustále zpochybňován, ačkoliv se většina studují shoduje na skutečném navýšení hormonu, celkový dopad suplementu na organismus potvrzen nebyl. Považuje se za rostlinu neškodlivou, ale pro ukotvení její prospěšnosti by muselo proběhnout více výzkumů. Přesto některé sportovní asociace varují, že suplement může hladinu testosteronu v moči zvýšit nad povolené limity a soutěžící by tak byl diskvalifikován za doping.

Související články