Cestujete po Česku? Tak to byste těchto 10 radnic měli poznat!

Opavská radnice nese jméno Hláska, které je natolik rozšířené, že mně jako rodačce trvalo roky, než jsem pochopila, že ta dvě slova nejsou zaměnitelná. Budova v centru města původně pojmenována Schmetterhaus, jež se dneska tváří jako radnice, byla totiž postavena k úplně jiným účelům. Kromě divadla nebo muzea se po dostavění věže stala především místem oznámení. Z ochozu vyhlídky pověřenec hlásil nejrůznější pozitivní i negativní události a skutečnosti. Například významné návštěvy, trhy nebo požáry.

V 16. století ovšem původní stavbu strhla vichřice „a potom zde vyrostla krásná renesanční věž mezi lety 1614 až 1618, jejímž architektem byl Kryštof Prohuber," dodal Richard Lichnovský pro radio.cz. Rudolf Srntz později upravil spodní část Schmetterhaus a v roce 2006 se Hláska dočkala celkové renovace. Dodnes si můžete na straně hodinové věže všimnout čnící kamenné koule údajně švédského vojska. Kromě okupace Švédy radniční věž bez úhony přežila i osvobozenecké boje na konci druhé světové války, a to i přes to, že zbytek centra byl zdemolován.

Na Horním náměstí se nachází také fontána ve tvaru modelu Slunce, které doplňují modely planet rozeseté po Opavě a okolí. Jejich cílem je totiž vyobrazit vzdálenosti ve skutečném měřítku, není totiž možné, aby se všechny vešly na území města. Pokud zvažujete návštěvu Opavy, je nejlepší vyrazit letos. Město totiž oslavuje 800 let od podepsání dekretu o povýšení obce do městského stavu. Ačkoli část oslav již pominula, program je stále naplněn zajímavými přednáškami, výstavami a aktivitami pro děti!

Zdroje: cesky.radio.cz, opava-city.cz

Související články