Přemýšleli jste někdy, jaké to je být na vesmírné stanici? Dvanáct dobrovolníků si to pro výzkum zkouší - není to náročné, ale těžko by se vám to líbilo...

Centrifuga v rukou vědců

Vědci z francouzského Institut de Médecine et de Physiologie Spatiales (MEDES), který se zabývá vlivem stavu beztíže na lidské tělo, a Europian Space Agency (ESA) zkoumají dopad svalové stagnace během kosmických výprav. Pomáhají jim k tomu muži v rozmezí 20 - 45 let, kteří jsou z vlastní vůle na šedesát dní „přikováni“ na lůžko. Jejich tělo tak žije v beztížném rytmu astronautů. 

Spát jako netopýři

Kromě omezené možnosti pohybu, přísných přídělů potravy, pauz na toaletu a sprchu, je také potřeba, aby výzkum BRACE (Bed Rest with Artificial gravity and Cycling Exercise) simuloval proudění krve v prostředí bez gravitace. Účastníci tak většinu času tráví v leže pod úhlem 6°, který napomáhá snadnějšímu přístupu krve do hlavy. Ale to pořád není všechno, pokusní „lazaři“ musí mít omezený čas, kdy mohou své krvi dopřát gravitací hnaného spádu, proto je třeba, aby se neustále alespoň jedním ramenem dotýkali matrace své postele, a to dokonce i při jídle.
 
Muži, kteří výzkumem procházejí však nemají vždy stejné podmínky. Jsou rozděleni do tří skupin, přičemž jedna vůbec necvičí, druhá trénuje na cyklo trenažéru a třetí cvičení provádí dokonce během točení na centrifuze, která ve vesmíru simuluje gravitaci. Ačkoliv výzkumy o svalové nečinnosti jsou pod vedením ESA organizovány již od roku 2001, letos je do pokusu poprvé zapojena centrifuga a umělá gravitace. 

První vystoupení synchronizovaného vesmírného plavání astronauty na vesmírné stanici ISS z roku 2021:

Zdroj: Youtube

Doufáme, že se nám podaří pochopit, jakou přidanou hodnotu má umělá gravitace pro fitness rutinu astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici. Posádka na oběžné dráze cvičí dvě hodiny denně,“ říká Angelique Van Ombergenová, vedoucí oddělení ESA pro vědy o životě v rámci programu Human and Robotic Exploration.
 
Vybízíme dobrovolníky, aby na kole vyvinuli maximální úsilí, a pak porovnáváme dopad s těmi, kteří na kole vůbec nejezdí,“ vysvětluje Rebecca Billette, vedoucí klinického výzkumu ve společnosti MEDES.
 
Výsledky výzkumu, které budou vyhodnocovány po ukončení programu 4. května, chtějí vědci také využít na zlepšení péče o pacienty upoutané na lůžko. Mohlo by to tedy kromě omezení neblahých účinků beztížnosti na člověka, také pomoct lidem na Zemi poskytnout co nejlepší podmínky lidem s omezenou možností pohybu. 
 
Výsledky z vesmírných analogů mohou být užitečné při navrhování lepší léčby pro starší lidi a pro pacienty s muskuloskeletálními onemocněními a osteoporózou na Zemi,“ říká Angelique.

Zdroje: medes.fr, esa.int