Do mystického hávu se dá obalit v podstatě cokoliv. Pokud není jasná logická odpověď na první pohled, tak se vždycky najde někdo, kdo hledá nějaké tajemství. A jak ukazuje hnutí za plochou Zemi, někdy nepomohou ani jasné důkazy.

Bouřkové kuličky nevznikají z bouřek

Na Českolipsku, ale třeba i na východě coloradské plošiny na východě Utahu, se dají najít kulovité kameny. Jsou tak pravidelné, že vzbuzují zájem. Jedno z možných vysvětlení je, že nahoře si nudící se bohové hrají kuličky a občas jim nějaká spadne na zem. Bezesporu by se našel někdo, kdo by něčemu podobnému uvěřil. Jenže faktem je, že geologický podklad je v obou lokalitách podobný, stejně tak, jako geologický vývoj. Bouřkové se jim říkalo z důvodu častých nálezů po bouřkách a přívalových deštích, kdy se odplavila svrchní vrstva materiálu, které je ukrývala.

Podmínkou vzniku těchto kulovitých útvarů, konkrecí, byla přítomnost vody s rozpuštěným železem. Pokud jste někdy navštívili pískovcové oblasti, bezesporu vám neunikly železné vrstvičky až pláty, které se ve skalách objevovaly. Železo, rozpuštěné v podzemní vodě, se vysráželo v podobě hematitu a goethitu a vytvořilo na křemičitých zrnech železité povlaky. Někdy zůstalo v puklinách, jindy se „nabalovalo“ na sebe do kulovitých útvarů. A protože železo je tvrdší než okolní pískovec, vodní i větrná eroze je vypreparovala a dnes je můžete najít i vy.

Třetihorní vulkanismus


Českolipsko patří k Českému středohoří, krásnému území tvořenému třetihorními „sopkami“. Byť tak vypadají, nejedná se o sopky, ale v převážné většině o lakolity, tedy původní vypreparované magmatické krby. Něčím podobným je i Říp. Z geologického hlediska jsou kuličky objektem vytvořeným v třetihorách součinností vulkanické činnosti a vody. Okolní kopce, a ostatně i nedaleká Panská skála, známá z filmové pohádky Pyšná princezna, jsou důkazem sopečné činnosti. Malé kuličky zase důkazem existence tehdejší vody.

Mars a Země

Podobné železité konkrece totiž popsala sonda Opportunity, která přistála počátkem roku 2004 na Marsu. Američtí odborníci je zprvu porovnávali s těmi z Colorado Plateau, ovšem během výzkumu se ukázalo, že americké kuličky byly při vzniku konfrontovány s ropou a nejsou tedy úplně geologicky čisté,“ sdělil před lety Pavel Rückl reportérovi Koktejlu Martinu Dlouhému, který pátral po původu sférických konkrecí, nebo lidově řečeno, kuliček.

Celý přírodní proces vzniku probíhal tak, že roztavené magma s příměsí železitých minerálů za určitých podmínek prosakovalo a plnilo dutiny zdejších pískovců. Spolu s tímto materiálem bylo k vytvoření konkrecí potřeba dvou typů vody, a to tekoucí, která měla za následek vyluhování, a redukční, díky níž kuličky vznikly.

V minulosti se kuličkám připisovaly léčitelské a esoterické vlastnosti. Nosit kus proželezivělého pískovce v kapse bezesporu nikomu neublíží, a pokud věří, že to pomáhá, tak kdo ví. Placebo je někdy silnou vzpruhou.

Související články