Žádný cestovní plakát by nikdy nedokázal vylíčit nádheru toho dne, Alpy třpytící se ve slunečním světle, zelená pole pod nimi a v dálce se vzdalující modré vody Bodamského jezera.“ To jsou slova Petera Firkinse, leteckého důstojníka 460. perutě Královského australského letectva (RAAF), který později toho dne vybombardoval bavorské centrum Třetí říše.

Bolest zlomených Čechů je navždy zakopána v Berchtesgadenu

Kapitola druhé světové války krásné německé Alpy pošpinila a zanechala na nich nesmazatelnou šmouhu temné minulosti, která nezraňuje jenom místní, ale také nás - Čechy. Nechvalně známá slova britského premiéra Chamberlaina: „Není to úžasné? Mám pro tebe přesně to, co chceš. Francouzi souhlasili s tím, že Čechy opustí, a jak Britové, tak Francouzi, Čechům řekli, že pokud se tohoto území nevzdají, tak je opustíme a čeká je nejzaručenější zničení,“ byla totiž pronesena právě tady, při úpatí idylických vrcholků ve městě Berchtesgaden. Stejnojmenná oblast nacházející se v jihovýchodním cípu dnešního Německa si získala vůdcovu oblibu již během 20. let. Často se do míst vracel, vychutnával si nádherné výhledy, sepisoval Mein Kampf a spřádal plány na ovládnutí světa.

Krásná zákoutí ,,Berchtesgadener Leben" , jak je oblast označována v němčině:

Zdroj: Youtube

Život se do míst vrátil 17. května 1952, kdy byla v symbolické budově Třetí říše otevřena restaurace, která v letních měsících funguje do dnes. Letos sezóna začíná 8. května. Jako tradičně lze autem vyjet pouze k parkovišti autobusů, kterými můžete vystoupat po úzké cestě vytesané do skály k tunelu vedoucímu k výtahu. Můžete také dojít na horu pěšky nebo si udělat túru až na samých vrcholcích hor. Ať budete shlížet na jedno z nejčistších jezer Německa Königssee, nebo na rakouskou stranu rozhodně výletu nebudete litovat.

Netřeba se vydávat pouze do míst oblíbených německým vůdcem. Například jezero Hintersee na jihozápad od Berchtesgadenu je oblíbenou destinací pro dobrodruhy a turisty všeho druhu. Pokud radši obdivujete rychlé proudící potůčky pak túra k vodopádům Wimbachklamm nedaleko Königssee, bude to pravé ořechové. V říčkách a potocích si v oblasti můžete také vyzkoušet trasu nejít po svých nohou ani sjet na vlnách v bezpečí raftu nebo kánoe, ale proplout kanálem jako obojživelník a to zejména v soutěsce Almbachklamm. Ve stejné oblasti na severu výběžku se ukrývá nejstarší mlýn na mramor, ve svých útrobách drtí kamení již od roku 1683.

Zdroje: historyhit.com, berchtesgadenerleben.de, kehlsteinhaus.de