Andrea Řezníčková je vášnivou cestovatelkou. Se stejným zápalem přistupuje také k práci tiskové mluvčí pro jednu z největších cestovních agentur v Ćesku. S batohem na zádech procestovala už kus světa. Jaké destinace jsou její srdcovou záležitostí? Na jaká místa by se ráda podívala a jak nejraději odpočívá?

Vzpomenete si na svou úplně první dovolenou v zahraničí? Kdy to bylo a kam?

Bylo to s rodiči asi v sedmi letech, jak jinak než do Chorvatska vlastním vozem! To bylo poprvé a naposledy, co jsem zažila dovolenkové lunchmeat a špagety s kečupem. Bydleli jsme v apartmánu u takové hodné babičky, co nám pekla buchty a byla jako naše vlastní, zamilovala jsem se tam do chlapečka od sousedů a jinak už to mám tedy dost v mlze.

Cestovní ruch hodně zasáhla celosvětová pandemie COVID-19. Jak s odstupem na toto období v Invia vnímáte?

Člověk má tendence zapomínat na špatné věci, takže už to vidím spíše z dálky, ale byl to pro mě jako pro mluvčí v cestovním ruchu opravdu horor a už bych se k tomu asi nerada vracela. Určitě to ale lidi naučilo více přemýšlet, jak a kam cestují a taky při cestách více řešit hygienu, hlavně co se týče konzumace na letištích, v letadlech, ve společných prostorách. A taky je dobré vidět, že 90 % našich klientů opravdu nezanedbává pojištění.

Obáváte se podzimu a dalších možných vln koronaviru?

Neobávám se, ale jistý respekt z toho mám. Osobně si ale myslím, že se covid už tolik řešit nebude, jistá opatření asi budou, ale země se snad už zavírat nebudou. Lidé se s tím rizikem naučili žit i cestovat.

Jaké jsou pro Čechy momentálně nejžádanější destinace?

Už roky je ten žebříček letních destinací stejný. Vede Řecko, následuje Egypt s Tureckem, Bulharsko, Chorvatsko, Tunisko. Pár hodin letu, ideální počasí a příznivé ceny. V prodejích exotiky na zimu je v popředí Dominikána, Zanzibar, Spojené arabské emiráty, Maledivy, Mexiko a Mauricius. Čím dál více míří Češi v zimě za teplem a upřednostňují ho před lyžařskými zájezdy.

Jaké jsou aktuální trendy v cestování?

Čech chce osmidenní letecký zájezd do 4 hvězdičkového hotelu s all inclusive. Poslední dobou se nám stále zvyšoval standard a zájem o pětihvězdičkové hotely a stravu ultra all in, lidé byli po covidu lační po cestování a chtěli si opravdu dopřát, momentálně vzhledem ke zdražování to vypadá, že Češi určitě cestovat budou, ale zřejmě se občas někteří ve výběru dovolené uskromní. Zajímavá je, že se nám také zvyšuje zájem o organizované single cestování, i když se finančně určitě nevyplatí. Evidentně je pro mnoho lidí takové vyčištění hlavy u moře k nezaplacení! ?

Jaký typ cestovatele jste vy sama? Upřednostňujete resorty s all inclusive nebo máte ráda adrenalin a cestování na vlastní pěst?

Já určitě upřednostňují spíše aktivnější dovolenou, seberu kamarádku a krosnu a snažíme se trochu procestovat tu zemi, hodně chodíme a mixujeme to také s půjčením auta. Bydlím ale v hotelech nebo apartmánech, na stany a širáky mě neužije.Naposledy jsme chodily po Madeiře, teď v září se chystám na Sicílii. Neznamená to, že mi bylo na Maledivách s all inclusivem ale nějak nepříjemně! Čas od času je potřeba nedělat nic, i když já to nevydržím na dovolené moc dlouho.

Jaká destinace je vaší srdcovou záležitostí a proč?

Mně se vlastně líbilo úplně všude, jsem člověk, který někam letí už z nějakého důvodu a ještě mě nic nezklamalo. Srdcovka je Egypt, kam jsem chtěla letět od dětství. Tam jsem si uvědomila, že už chci cestovat navždy, neberu ho vůbec jako rezortovou zemi s levným all inclusive. Moc mě baví jejich památky a egyptská mytologie a moře na potápění je tam prostě nejlepší. Nejvíc na světě se mi líbilo na Srí Lance a moc mě mrzí, v jaké se teď nachází situaci.

Máte nějaký cestovatelský sen?

Těch je hodně! V blízké době to snad bude Vietnam a Kambodža a pak bych se ráda přemístila na druhou stranu a škrtla si Mexiko, Peru a Kostariku a potom další desítky zemí, když se poštěstí.

Co vás na práci tiskové mluvčí baví nejvíce?

Já mám do jisté míry docela hodně ráda lidi a jsme hodně komunikativní, takže nejvíc mě baví práce s novináři. S hodně z nich jsem se stala kamarádka i v osobním životě a baví mě, že může být někdy i těžká práce trochu zábavou. Ten adrenalin, kdy nevíte, kdo a kdy vám zavolá, je někdy taky docela vzrůšo. A když někdy pomůžu nějakému klientovi s problémem a on vám pak napíše děkovný mail nebo zavolá, to mě také zahřeje u srdce.

Práce tiskové mluvčí je náročná, být neustále k dispozici pro média. Jak nejraději odpočíváte?

Práce je těžká, ale moje výhoda je, že vlastně nemusím sedět hodiny nehnutě u počítače a telefon můžu zvedat všude, pokud to jde, snažím se hodně chodit nebo si třeba zpříjemňovat práci z kavárny. Večer si chodím vyčistit hlavu do fitka nebo se jdu proběhnout, o víkendech jsou ideálním relaxem hory.