Nejen profesionální cestovatelé, fotografové a novináři mají díky své profesi možnost procestovat celý svět. Také sportovci jsou často více na cestách než doma a mají tak šanci objevovat spoustu zajímavých míst po celém světě. Vyzpovídali jsme nadané české beachvolejbalisty Markétu Slukovou, Barboru Hermannovou, Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera, aby nám prozradili, kam všude po světě se díky sportu podívali, kde se jim nejvíce líbilo a jak probíhají jejich cesty do zahraničí.

Kam jste s beachvolejbalem už vycestovali a kde se vám nejvíce líbilo?

Markéta Sluková a Barbora Hermannová: Tím, že se na světové tour pohybujeme už nějaký ten pátek, navštívily jsme kromě Austrálie všechny kontinenty. Teda ještě Antarktida nám na seznamu chybí, ale tam se s beachem asi nikdy nepodíváme ;) Moc se nám zamlouvá třeba Kapské Město v JAR.

Ondřej Perušič a David Schweiner: Letošní sezonu se nám podařilo procestovat už pěkných pár míst. Počínaje turnaji po Evropě a konče turnaji v čínském Sia-menu, americkém Fort Lauderdale na Floridě nebo brazilském Riu de Janeiro. Nám se do paměti zarylo Fort Lauderdale, kde je vše opravdu tak jak v amerických filmech, a pak švýcarský Gstaad, který je pravým opakem USA a místo mrakodrapů si užijete klid v malém horském městečku.

Když jedete na turnaj do zahraničí, máte možnost poznat nová místa i mimo sportovní areály?

Markéta Sluková a Barbora Hermannová: Člověk pozná blízké okolí turnaje, ale na velké výlety po památkách to většinou není. Jsme tam kvůli práci, abychom ji mohli odvést dobře, potřebujeme většinu svého času a energie investovat do předturnajové přípravy a odpočinku. Maximálně když třeba vypadneme dřív a let máme koupený až za dva dny, tak se nějaká chvilka na poznávání najde. To ale jen když jsme někde daleko, třeba v Číně, a změna letenky by stála moc peněz. Pokud to jde, vracíme se většinou co nejrychleji domů, abychom se zvládly přebalit a přesunout se zase o dům dál.

Ondřej Perušič a David Schweiner: Pokud je chuť a energie, tak si vždy snažíme najít chvilku na nějakou kulturu a poznání. Naštěstí to není jen z letiště na kurty a zase zpět. Člověk přijde při poznávání nových míst na jiné myšlenky a trochu si odpočine od toho kulatého nesmyslu :)

Je místo, kde by si každý beachvolejbalista chtěl zahrát?

Markéta Sluková a Barbora Hermannová: Vyhlášený turnaj je v rakouském Klagenfurtu. Fanoušci jsou tam úplně úžasní a stadion je kompletně vyprodaný. Zahrát si tam o medaile před plným centr kurtem je snem každého beachvolejbalisty.

Ondřej Perušič a David Schweiner: Mezi tato místa určitě patří Copacabana nebo pláže v Kalifornii a na Floridě.

Objevili jste při cestování po světě místa, která vás tak oslovila, že jste se tam museli vrátit?

Markéta Sluková a Barbora Hermannová: Už několik let se vracíme na tréninkové kempy do Kapského Města, to je srdcovka.

Ondřej Perušič a David Schweiner: Zatím nebyla příležitost se tam vrátit, ale určitě se nám rozšířily obzory a až budeme vybírat dovolenou, rozhodně nebudeme tápat.

Jak vypadá vaše výprava? Kdo cestu plánuje, s kým cestujete a co všechno s sebou vezete?

Markéta Sluková a Barbora Hermannová: Jezdíme většinou jen ve třech, tedy my a trenér. Ten má také na starosti veškerou cestovní organizaci, od kupování letenek přes harmonogram cesty až po rezervování pokojů. Občas s námi vyrazí asistentka, fyzio či naše mental koučka, ale to většinou jen když hrajeme v Evropě. Pokud jedeme na kemp, vezeme si s sebou i síť a až deset míčů. Pak různé gumy, expandéry a rollery. Na turnaje si vozíme jen dva tři míče a herní vybavení do tepla i do zimy.

Ondřej Perušič a David Schweiner: Na turnaje cestujeme my dva a náš trenér Andrea Tomatis. Plánování cest, objednávání hotelů se většinou odehrává těsně před odletem nebo odjezdem, protože do poslední chvíle si nemůžete být jisti, že opravdu odjedete. Pořád je zde riziko zranění nebo nedostatku bodů.

Mistrovství ČR v beachvolejbale 2017

Nebližší možný termín, kdy můžete naše hráče vidět je 1-3.září 2017 v Praze na Gutovce na UNIQUA Mistrovství ČR v beachvolejbale.