Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále 17.4.2021 ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit i v semifinále a následně velmi napínavém finále. Pochvaloval si skvělou formu i bouřlivou atmosféru v hale.

foto Petr Chodura / vítěz Adam Ondra, Meiringen, Bouldering

Ondra jako jediný ve své kvalifikační skupině topoval na čtyřech cestách z pěti. Co ho překvapilo byl styl jednotlivých boulderů: „Byli spíše o takové normální síle a normální technice, nebyli tam žádné revoluční překvapivé pohyby, což si podle mého názoru ale stavěči schovávají na ty další kola a do finále,”okomentoval kvalifikační bouldery český lezec. Stejnou bilanci čtyř topů měl na svém kontě i Japonec Kokoro Fujii.

foto Petr Chodura / vítěz Adam Ondra, Meiringen, Bouldering

Semifinále

O den později následovalo semifinále, ve kterém si Ondra poradil i s o poznání záludnějšími cestami a jako jediný topoval tři ze čtyř boulderů. Do finále tedy postupoval opět z první pozice a potvrdil si tak svoji pečlivou a dlouhodobou přípravu: „Hodně jsem se na tento závod připravoval a vlastně i celý loňský rok a letošní jaro jsem se hodně věnoval odstranění všech mých slabých stránek v boulderingu,” vysvětluje český olympionik, který je úspěšně nominovaný na letošní hry v Tokiu.

foto Petr Chodura / vítěz Adam Ondra, Meiringen, Bouldering

Ve finále jediný evropan

Ondra do večerního finále nastupoval jako jediný Evropan. Finálovou šestici doplňovali čtyři Japonci a jeden Američan. Ondra finále nezahájil úplně šťastně, když mu hned první boulder nesedl stylem, nedosáhl ani zóny a to ho trochu rozhodilo. Zbylé bouldery si však brněnský rodák již užíval na maximum a první místo si následně zajistil třemi topy. Na stupně vítězů ho doprovodili Yoshiyuki Ogata a Tomoaki Takata.

foto Petr Chodura / vítěz Adam Ondra, Meiringen, Bouldering

A jak zvládli Švýcaři organizaci závodu i přes četná pandemická omezení a absenci diváků?: „I když diváci nebyli vpuštěni na závod, tak i samotní závodníci a couchové vytvořili atmosféru, která je rozhodně hodná světovému poháru. Ten pocit, když jsem topoval poslední boulder a hala v podstatě bouřila, byl nepopsatelný a určitě si ho budu ještě dlouho pamatovat,” vzpomíná Ondra, kterého čeká na konci května další ze závodů Světového poháru v Salt Lake City.

foto Petr Chodura / vítěz Adam Ondra, Meiringen, Bouldering

Adam Ondra

Český lezec Adam Ondra (28) je v současnosti jeden z nejlepších sportovních lezců na světě. Lezení se věnuje od tří let a mezi elitní špičku se zařadil již ve svých dvanácti letech. Adam je čtyřnásobný mistr světa (3x lezení na obtížnost, 1x bouldering), který již přes deset let ovládá žebříčky sportovního lezení.

Vedle závodního lezení se Adam věnuje také sportovnímu lezení na skalách a tzv. bigwallům. Tam se zaměřuje na přelezy cest s nejvyšší obtížností a na svém kontě má řadu mimořádných přelezů. Mezi ty nejvýznamnější patří cesta Change v norském Flatangeru (9b+), španělská La Dura Dura (9b+), česká Vasil Vasil (9b+), La Capella (9b) ve španělské Siuraně nebo Chaxiraxi (9b) v Olianě. U všech těchto cest drží Adam první přelez.

Na podzim 2016 Adam uskutečnil úspěšný volný přelez Dawn Wall z kategorie bigwallového lezení ve velmi krátkém čase 8 dní. O rok později posunul hranice sportovního lezení, když přelezl nejtěžší cestu světa Silence, a zavedl tak nový stupeň obtížnosti 9c. Vedle toho zvládl Adam i studium na vysoké škole, kde úspěšně ukončil bakalářské studium ekonomiky a managementu.

Poslední 2 roky jsou pro Adama především ve znamení trénování na skalách i umělých stěnách. V současnosti se velice intenzivně připravuje na letní Olympijské hry v Tokiu.

Web: www.adamondra.com

Oficiální FB: www.facebook.com/adamondraofficial

Oficiální IG: @adam.ondra

Oficiální YouTube: www.youtube.com/AdamOndra