Silné zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály zasáhlo ve středu centrální část Barmy. Zemětřesení v Barmě si vyžádalo minimálně jeden lidský život a velké škody utrpělo také oblíbené starověké město Bagan, ve kterém bylo silně poškozeno asi 60 pagod. K zemětřesení došlo podle amerického Geologického výzkumného ústavu v hloubce 84 kilometrů a bylo cítit také v sousedním Thajsku, Indii a Bangladéši. Otřesy vyvolaly paniku a vyhnaly spoustu lidí do ulic.

V regionu Magway přišel minimálně jeden člověk o život, potvrdil Han Zaw Win, zastupitel města Pakokku. "22letý muž zemřel pod sutinami budovy, která se během zemětřesení zřítila", řekl agentuře AFP a dodal, že byla zraněna také jedna žena.

Místní úředník potvrdil, že bylo silně poškozeno několik chrámů v komplexu Bagan, který je nejznámnější archeologickou památkou a hlavní turistickou destinací v zemi. Bagan se nachází v centrální Barmě asi 30 kilometrů severně od epicentra zemětřesení. "V Bagadu bylo poškozeno asi 60 pagod, některé z nich velmi silně", řekl Aung Kyaw, ředitel památkového oddělení v Baganu. Škody potvrdila také turistická policie v Baganu a dodala, že jedna španělská turistka byla lehce zraněna, když v chrámu sledovala západ slunce.

Manažerka luxusního hotelu Bagan Lodge řekla novinám Kyodo News, že včerejší zemětřesení v Baganu bylo nejsilnější za několik posledních let a trvalo asi minutu. "Naši hosté byli v pořádku evakuováni ven z hotelu, náš hotel ale nebyl nijak zničen."

Zemětřesení v Barmě zasáhlo známý chrámový komplex Bagan

Na sociálních sítích se objevily fotky a videa zachycují poničené chrámy, jeden z nich vypadá jako Sulamani Temple, který je jeden z nejoblíbenějších chrámů v Baganu.

Zastupitel města Chauk, které leží blízko epicentra řekl, že to bylo nejhorší zemětřesení, které tu za léta zažil. "Více než osm pagod ve městě se zřítilo", řekl Soe Win agentuře AFP. "Také se zřítily dva domy a několik dalších bylo silně poničeno. Lidé ve městě jsou vyděšení".

Do Baganu přijíždí každodenně spousta turistů a cestovatelů, aby sledovali působivý západ slunce nad chrámovým komplexem, který se skládá z 2500 chrámů postavených mezi 10. a 14. stoletím. Do Barmy, která v roce 2012 otevřela brány turistům, přijíždí každým rokem čím dál víc turistů. Barma by ráda zařadila svůj chrámový komplex Bagan do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zemětřesení bylo cítit i v okolních státech. V thajském Bangkoku a indické Kalkatě, byli evakuováni lidí, poté co se začaly kývat místní mrakodrapy. Zemětřesení pocítili také v jihovýchodním Bangladéši, kde bylo zraněno asi 20 lidí.

Zemětřesení v Barmě jsou relativně běžná, poslední větší zemětřesení zasáhlo zemi v roce 2012.

Podívejte se na video z oblasti zasažené zemětřesením:

Zdroj: Youtube

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.