Máme už jen 1000 let do konce světa

Podle Stephena Hawkinga, světoznámého teoretického fyzika a matematika, by lidé a život, jak ho známe dnes, mohli zaniknout během příštího tisíciletí. Významný vědec naznačuje, že jediný způsob, jak by mohlo lidstvo zabránit tomu, aby nenastal konec světa a hromadné vyhynutí, je během příštího tisíciletí najít jinou vhodnou planetu a trvale ji osídlit. Vypadá to, že “druhá” planeta, může být naše jediná naděje.

Přestože pravděpodobnost katastrofy na planetě Zemi v daném roce může být poměrně nízká, podle Hawkinga se šance zvyšuje s přibývajícím časem, a můžeme tak předpokládat, že se to stane téměř s jistotou v příštích 1 000 až 10 000 let, řekl Hawking. Na druhou stranu zmínil, že v té době by již lidstvo mělo být rozprostřené do vesmíru a na jiných planetách, takže katastrofa na Zemi by neznamenala konec lidské rasy.

Může se stát, že si za to budeme moci sami

Pro uklidnění je třeba zmínit, že prohlášení Stephena Hawkinga, že lidstvo má svůj osud na Zemi spočítaný, není nic nového. Již v minulosti upozorňoval na to, že lidstvo je stále blíže k vyhynutí, a to v důsledku našich vlastních akcí a chování na planetě. V lednu 2016 Hawking řekl, že katastrofa na Zemi je nevyhnutelná a je možné, že nepřijde z vesmíru, ale že si jí jako lidstvo způsobíme sami.

Hawking ale zároveň v jednom ze svých projevů, kde tento názor prezentoval, předal světu i pozitivní zprávu a řekl:

Nezapomeňte se dívat směrem nahoru ke hvězdám a ne dolů k nohám. Snažte se pochopit to, co vidíte, a přemýšlejte o tom, jak vůbec může vesmír existovat. Buďte zvědaví. Jakkoliv se život může zdát složitý, existuje vždy něco, v čem můžete uspět. Je pouze důležité to nevzdat.