Léčba tuberkulózy přivedla do Davosu železnici i zimní turisty. Leží v nadmořské výšce 1560 metrů, což z něj dělá nejvýše položené město Evropy. Každoročně hostí Světové ekonomické fórum, kde mocní rozebírají existenční otázky naší planety. Davosu se dvanácti tisíci obyvateli se přezdívá globální vesnice nebo také lyžařská metropole Švýcarska. Před objevem penicilinu byl přístavem poslední naděje pro nakažené tuberkulózou

Davos

Z historie Davosu

Z historie víme, že Davos býval osadou již v roce 1160 a v letech 1280 až 1285 zde byl postaven kostel svatého Jana Křtitele. Pak na pár století byl Davos ve stínu, až 19. století mu začalo vracet slávu, kterou si zaslouží. Mannheimský lékař Alexander Spengler tu založil tuberkulózní léčebnu. Po roce 1860 nastal s výstavbou první lanovky příliv turistů, který zesílil po roce 1890, kdy byla do Davosu zavedena železnice zvaná Rhétská dráha. Fakt, že vznikla lanovka i železnice dodala Davosu na dostupnosti, ostatně, švýcarské železnice jsou dodnes vyhlášené a šlapou jako švýcarské hodinky, jak jinak.

Mistrovský Davos

Tím, že Davos leží v Alpách se nabízí, že zde bude spousta příležitostí pro zimní sporty. V roce 1899 byla v Davosu otevřena první ledová plocha pro bruslení, na níž se v témže roce konalo čtvrté Mistrovství světa v krasobruslení a evropské soutěže v rychlobruslení. V roce 1899 rovněž zahájila provoz lanovka na Schatzalp, kde byla vybudována i sáňkařská dráha. Konají se zde závody Světového poháru v alpském lyžování a závody Světového poháru v běhu na lyžích. Dobré lyžařské terény se nacházejí severně od města, podél 4106 metrů dlouhé lanovky Davos-Parsenn-Bahn a rovněž na svazích Schatzalpu, kam vede Davos-Schatzalp-Bahn. V roce 1926 se tu konalo Mistrovství Evropy v ledním hokeji, v roce 1935 Mistrovství světa v ledním hokeji.

Švýcarsko, Davos na kopci Parsenn, pohled na Jakobshorn

Davos vs. Sparta

Právě skrz hokej se můžeme z historie Davosu přesunout do blízké budoucnosti, která bude navždy svázána s Českou republikou. Hokejový klub HC Davos zkříží hokejky během Spengler cupu, který proběhne 26. 12. až 27. 12. 2021, s naším týmem HS Sparta. HC Davos tento rok slaví 100 let od svého založení. A z ledu se můžeme přesunout na sníh. Právě v Davoském Jakobshornu, lyžařském centru, je vylepšena sjezdovka vedle sedačkové lanovky Fuxägufer, která rozhodně osloví zkušené lyžaře. Vede převážně lesnatým terénem a přitom je perfektně sjízdná a to i za špatných povětrnostních podmínek. A aby si návštěvník užil i při nedostatku sněhového pokryvu, je doplňována technickým sněhem.

Za prašanem

Chcete něco speciálního zažít? Co třeba freeride kemp a akce SNOWfest, která funguje od roku 2008. Nejbližší ročník proběhne na prašanu 9. – 14. ledna 2022. Střediska v Graubündenu budou otevřená a čeští návštěvníci mají zatím vstup do země bez omezení. Průvodci a ostatní personál je připraven, a tak je nejvyšší čas zahájit přihlašování na lednový SNOWfest. Doprava je individuální, příjezdový den je neděle a lyžuje se od pondělí do pátku, v pátek po lyžování je odjezd. Důležité jsou i zvýhodněné storno podmínky, účast je možno bezplatně zrušit v případě onemocnění covidem nebo oficiální karantény na základě lékařského potvrzení nebo dokumentu od hygienické stanice až 5 dní před odjezdem. U storna 4 dny a méně před odjezdem jsou garantovány vstřícné podmínky. Vrácení celé částky akce je garantováno v případě, že dojde k uzavření hranic, státnímu lockdownu, uzavření lyžařského střediska nebo povinnosti nástupu do 10denní karantény po příjezdu do Švýcarska. Další případy a standardní storno podmínky jsou uvedeny ve Všeobecných podmínkách. Každopádně se doporučuje sjednat si pojištění storna zájezdu. Zároveň je třeba počítat s tím, že je možné, že při návratu do ČR bude nutné absolvovat karanténu či se nechat otestovat (na své náklady). Více na snowfest.cz

Davos Klosters, Švýcarsko

Mezi turisty stále oblíbenější region Davos Klosters v kantonu Graubünden nabízí skvělé propojení aktivní dovolené v Alpách spojené se zázemím města. Davos samotný je nejvýše položené město Evropy a nabízí nespočet aktivity pro pěší turistiku, výlety na kolech a spoustu dalšího. Ubytování si užijí štědrý návštěvnický program a nudit se zde nebudou ani návštěvníci vyhledávající wellness odpočinek.

www.mojesvycarsko.com/davosklosters