Nad mírnými zvlněnými svahy bzeneckých vinohradů se pomalu zvedá ranní říjnová mlha, ze které se jedna po druhé vynořují řady pokroucených a navzájem propletených hlav vinné révy. Teplota se tady v srdci Slovácka již blíží podzimním mrazíkům, a tak je pro sběrače kalíšek slivovice hřejivým začátkem jejich denní práce. Než vyjde slunce, je už slyšet jen soustředěné cvakání vinohradnických nůžek, sem tam smích, když někdo povypráví veselou historku. Kulisu dotváří brblání malého traktůrku, který se pravidelně vrací pro naplněné kbelíky hroznů. Vinobraní. Dalo by se říct, že tady příběh končí. Nebo spíš začíná?

Rodinné vinařství Rochůz

Pro rodinné vinařství Rochůz to všechno začalo – z pohledu vinařské historie – teprve nedávno. Cesta k „harmonii vína“, jak má vinařství ve svém sloganu, začala snem jednoho vinaře u malého lisu v garáži. Po třiceti letech se sen naplnil. V roce 2015 vyrostlo na velmi specifickém místě přírodního parku Rochus (které dalo vinařství své jméno) s jedinečným výhledem na historické jádro Uherského Hradiště a hřebeny nedalekých Chřibů moderní, nadčasové vinařství. Nenápadný, účelně řešený design budovy, citlivě začleněné do původního terénu, za prosklenými stěnami ukrývá příjemný a vzdušný interiér degustační místnosti. Pocitově jste tak stále v přímém kontaktu s okolní přírodou, pečlivě udržovanou, ale přitom velmi přirozenou zahradou s jezírkem, pergolou a několika zajímavými druhy dřevin, kterou je možné volně projít do domovské mařatické vinice.

Ve spodní části budovy je umístěné technologicky strohé, pečlivě čisté výrobní prostředí, v podzemí pak zrají rochůzská vína.

Adonis vernalis

V logu vinařství najdete malou symetrickou květinku. Ale není to jen tak ledajaké kvítko, jedná se o hlaváček jarní, Adonis vernalis, který se váže k rodovému jménu zakladatelů.

Ing. Radim Hlaváček coby patriarcha vinařství a (nejen duchovní) otec celé vize (ano, ten od toho lisu v garáži na počátku příběhu!) si může být jistý, že jeho rodinný vinařský cech nevymře po přeslici. V dobře se doplňujícím, ve vinařském průmyslu ne zcela běžném tandemu je totiž ve vedení vinařství jeho pravou rukou dcera Petra. Absolventka práv dezertovala z Prahy zpět na rodnou Moravu, kde se zdatně etablovala mezi renomované vinaře, a do společnosti přivedla i svého manžela Ctibora, znalce vína a slováckého folkloristu. Rodinnou sbírku doplňuje sklepmistr Jiří, král sklepu a vinohradu, který většinu svého času věnuje analýzám všech nezbytných hodnot při procesu výroby vína.

Rozum a cit

Ve snaze prezentovat slovácké vinařství v tom nejlepším světle se na Rochůzu opírají o to nejlepší z minulosti i současnosti. Vinařství využívá špičkové vybavení, dodržuje přísné certifikované normy a celý tým se pravidelně vzdělává ve vinařském řemesle i umění.

Aby mělo vinařství jistotu, že se do jeho sudů dostanou jen ty nejlepší hrozny, muselo začít vlastními vinicemi. Vybrat ideální lokace trvalo řadu let. Nyní rochůzské vinice najdete v nejlepších vinařských obcích Slovácka, typických pro daný mikroregion. Bzenec, Mařatice, Polešovice a Újezdec plodí vynikající hrozny místních odrůd, charakterizované svou biodiverzitou. Filozofie vinařství používá při výrobě vína rozum i cit, špičkové technologie i lidské ruce. Se zájmem prozkoumává nové možnosti, ale s respektem a důvěrou se opírá o tradice, které formovaly výrobu vína na Slovácku od nepaměti.

Světové ocenění

Vinařství má za sebou množství tuzemských ocenění, medailí a trofejí. Až na výjimky má každé víno svůj vlastní metál. Na Rochůzu si těchto ocenění velmi váží, protože vědí, že nabídka v krajích moravských, českých a evropských je široká, a ne každý může uspět.

O to více jsou pyšní na velmi čerstvé zahraniční ocenění – Tramín červený 2020 pozdní sběr získal v říjnovém mezinárodním klání ve Štrasburku zlatou medaili Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg. Tento polosuchý tramín žlutozlaté barvy s intenzivní, dlouho trvající kořenitou vůní, v soutěži získal úžasných 90,5 bodu a malému vinařství tak umožnil porovnat se s víny z vyhlášeného Alsaska, vinařské oblasti známé právě svými skvělými ryzlinky a tramíny. Kromě běžné distribuce a prodeje vína prostřednictvím online shopu si na vinařství Rochůz můžete dojet i za řízenými degustacemi. V nabídce jsou ochutnávky s různým počtem vzorků na míru včetně rautu, buď přímo ve vinařství nebo v nedalekém historickém sklepě – popřípadě jako výjezdní akce přímo u vás. To vše s fundovanou prezentací přímo od těch nejpovolanějších, kteří o svém vínu dokážou mluvit s láskou, zaujetím a odbornými znalostmi. Jsou to totiž oni, kdo tvoří „harmonii vína“. Protože věří tomu, co dělají, svým hodnotám, tradici a vinařskému řemeslu s dlouhou historií. A to je to, co dělá víno z Rochůzu přesně tím, čím je.

Vinařství ROCHŮZ

Produkuje vysoce kvalitní vína s vyváženou harmonickou chutí. Dvě řady vín – Harmony a Adonis – doplněné o dva vlastní sekty jsou vlajkovou lodí vinařství Rochůz. Řada Harmony nezarmoutí při žádné příležitosti. Najdete v ní takové stálice jako Chardonnay, Pálavu, Hibernal, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Tramín červený nebo Sylvánské zelené, z červených vín pak Dornfelder a Rulandské modré. Růžová vína obhajuje Cuvée Sv. Rozálie. Výběrová řada Adonis, nesoucí rodové jméno v latině, zahrnuje to nejlepší. Do této řady jsou každoročně zařazována pouze výjimečná vína, při jejichž výrobě se v době zrání rozvinul velký potenciál. Pokud se snad některý ročník neurodí, Adonis ten rok prostě nebude… Jedinečné sekty – Rosé z Frankovky a bílý sekt Charm z odrůd oblasti Champagne Chardonnay a Rulandského modrého – jsou vyráběné tradiční metodou kvašení v láhvích, které probíhá ve sklepích v srdci Slovácka.

Více naleznete na vinarstvirochuz.cz