Napadá vás někdy, jaké by bylo objevit starodávnou vesnici při procházce v našich luzích a hájích? Vědcům v Kanadě se to povedlo, jen to nebylo na procházce, ale při archeologickém výzkumu. Našli totiž pozůstatky 14 000 let staré vesnice a odhadují, že je ještě starší než pyramidy v Gize. Tato ostrovní vesnice je jedno z nejstarších lidských obydlí, která kdy byla na území Severní Ameriky nalezena.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Vědci objevili v Kanadě starodávnou vesnici

Vědci nalezli artefakty, tedy starodávné lidské výrobky na ostrově Triquet, který leží asi 500 km severozápadně od Vancouveru. Našli tady háky na ryby, oštěpy a nástroje pro zažehnutí ohně. Vzhledem k tomu, že se nejedná o jedinou starodávnou vesnici nalezenou v této oblasti, vědci se domnívají, že podél pobřeží Britské Kolumbie proběhla v historii obrovská migrace obyvatel.

https://youtu.be/RAg1VXfKIKk

Archeologové si původně mysleli, že lidé přišli do Ameriky po pevnině mezi Ruskem a Aljaškou a pokračovali pěšky dál. Poslední nálezy však spíše naznačují to, že se lidé plavili v lodích.

Nálezy navíc zapadají do historek původního národu žijícího v Britské Kolumbii, Heiltsuků. V jejich rodinách se po staletí vypráví příběhy o starodávných ostrovních vesnicích. Díky moderním nálezům tak tyto legendy získávají obrys reality.

Zajímá vás, kde jinde mohou archeologové starodávnou vesnici objevit?