Téma roku 2019? Udržitelnost. Trend, který se odráží v běžném životě, ale i při cestování. Snížení spotřeby masa, omezení plastů a igelitových sáčků, nákupy bez obalu, nebo třeba jen kratší cesty letadlem (letecká doprava vyprodukuje nezanedbatelné množství emisí), či ještě lépe vlakem. Co takhle procestovat neotřelé evropské země? Tohle jsou top destinace roku 2019!

Slovinsko

Slovinsko je nové Švýcarsko, jen levnější a u moře! Piran, malebné přímořské městečko, je od Česka téměř na dohled – pokud vyjíždíte z Brna, v moři se vykoupete už po sedmi hodinách jízdy autem a čas cesty tak bude překvapivě jen o půl hodiny delší, než kdybyste se rozhodli přejet Českou republiku od západu k východu.

Slovinsko je jednoznačně místem pro aktivní dovolenou, české návštěvníky potěší také české ceny. Pokud jste fanoušky kempování, namísto návštěvy turisticky navštěvovanějšího Bledského jezera postavte stan u průzračně modrého Bohinjského jezera, odkud vedou trasy do hor pro začátečníky i pokročilé. Během léta láká ke sjezdu divoká řeka Soča, země je ale také ideální lyžarskou destinací pro ty, které omrzely předražené zimní resorty.

Unavené svaly ponořte do horké lázně, se svými 87 termálními prameny Slovinsko směle konkuruje termálním velmocem, jakými jsou Maďarsko či Island.

Nizozemsko

Země tulipánů, sýrů, čokolády a retro bicyklů, to je Nizozemsko, království z moderní pohádky o legální marihuaně a ekologické odpovědnosti. S klidem vynechte selfíčko před zátiším i Amsterodam spolu s přecpanými uličkami hlavního města. Vyrazte na několikadenní cyklovýlet po holandských městech (ten díky rovinkám zvládnou s přehledem i začátečníci!) nebo nasedněte do vlaku.

Utrecht je almou mater 70 000 studentů, více než čtvrtinu obyvatel města tvoří mladí lidé mezi 15 a 29 lety. Co takhle večer u vody v historickém centru města? Na Heineken ale zapomeňte, teď mají zelenou pivní speciály belgického typu!

Nizozemsko nezklame v žádném ročním období – jaro je plné tulipánů, v létě osvěží několik plaveckých temp v Severním moři, k podzimu patří procházka mezi typickými domky, které vypadají jako z perníku, s horkým kakaem v hrnečku. A když během zimy zamrznou kanály, Holanďané s nadšením vytahují zimní brusle. Příjemným bonusem je fakt, že zpáteční letenky z Prahy do některého z nizozemských měst pořídíte už od 1000 korun.

Albánie

Albánie má pověst turisticky nepřívětivé, nebezpečné oblasti, opak je ale pravdou. Země, která sousedí s Kosovem, Makedonií, Černou Horou a Řeckem skrývá tajemství nezapomenutelné low-cost dovolené u moře. Ti, kteří dali Albánii šanci, hovoří o průzračné mořské vodě, ideálním středomořském klimatu, čerstvým pochoutkám z mořských plodů a kouzelné architektuře.

V zemi je znát vliv mnohých národů, turecká kultura se odráží především v albánské gastronomii, oblíbenou pochoutkou je skopové maso nebo gyros v pitě. Se svým osmanským dědictvím patří mezi architektonické ráje světa. V Butrintu, v bývalém biskupském městu zapsaném do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, najdeme římský amfiteátr, ohromnou byzantskou baziliku či římský chrám s mozaikovou podlahou. K nejvýznamnějším archeologickým lokalitám Albánie patří Apollonia, starověké město založené Korinťany kolem roku 600 př. n. l.

Skotsko

Tentokrát si nezapomeňte sbalit pláštěnku! Skotsko je divoké, syrové a upršené, známé především pro své přírodní krásy, golf a whisky. Skotové jsou pyšní na své tradice, ti z okolí Glasgow si dokonce stále uchovávají svůj gaelský jazyk, staré keltské zvyky a hudbu. V oblasti se nacházejí starobylé hrady, několikadenní horské treky, bájná lochnesská příšera a výhledy do krajin jako z Pána prstenů.

Dufftown, město palíren, je kolébkou nejznámější skotské whisky, Glenfiddich. Můžete zde navštívit provozovnu rodinné firmy, nahlédnout do skladu sudů, dozvědět se o procesu výroby a samozřejmě také ochutnat. Ideální místo pro pánskou jízdu!

A jak to máte vy? Jaké evropské země tento rok navštívíte? Dáváte přednost dovolené u moře, nebo raději vyrazíte do hor?

Iveta Jakubčíková

Studentka divadelní produkce s moravskou krví a červeným vínem proudícím v žilách. Z posledních 24 měsíců strávila 12 na cestách - mezi její oblíbené cestovatelské zážitky patří setkání s velrybami a mývaly v Kanadě, koupání v severním Atlantském oceánu, roadtripy po Evropě nebo pozorování polární záře na Islandu a ve Finsku. Její cesty můžete sledovat také na instagramu.