Dnešek je smutným dnem pro Thajsko ? Ve svých 88 letech zemřel thajský král Bhumibol Adulyadej, který vládl Thajsku celkem 70 let a byl thajským lidem velmi oblíben. Král Bhumibol byl nejdéle vládnoucím panovníkem světa a Thajsko teď čeká dlouhé období smutku.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Král zemřel podle královského paláce pokojně v 15.53 místního času v nemocnici Siriraj v Bangkoku. "Ačkoliv lékaři dělali vše pro to, aby krále udrželi naživu, jeho zdravotní stav se jim nepodařilo zlepšit", potvrdil královský palác.

Co nevíte o thajském králi

Narodil se v Americe

Král Bhumibol se narodil 5. prosince 1927 v Cambridge, Massachusetts, během toho, když jeho otec studoval medicínu na Harvardu. Rodina se vrátila zpět do Thajska, když Bhumibolovi byly 2 roky. Poté, co jejich otec zemřel, odešel s matkou a sourozenci do Lausanne ve Švýcarsku.

Měl rád psy

Král Bhumibol byl známý pro svou lásku ke psům. Jednoho zatoulaného psa jménem Thongdaeng se dokonce ujal a napsal o něm knihu, která se stala beststellerem.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Svou královnu potkal ve Švýcarsku

Během pobytu ve Švýcarsku Bhumibol potkal Sirikit Kitiyakara, dceru thajského velvyslance v Paříži. Pár měl svatbu v Bangkoku týden před korunovací Bhumibola na thajského krále, která proběhla 5. května 1950. Královskému páru se narodily tři dcery a jeden syn.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Byl talentovaný muzikant

Během svého pobytu v Lausanne se Bhumibol naučil několik světových jazyků včetně francouzštiny, němčiny a angličtiny. Také si vybudoval náklonnost k umění, zajímal se zejména o fotografii a hudbu. Naučil se hrát na piano, klarinet a saxofon a skládal vlstní hudbu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Zdroj: Youtube