Kvůli médiím máme často zkreslenou představu o tom, jaké země jsou pro nás jako cestovatele nebezpečné. Máme například mylnou představu o tom, že největší nebezpečí nám hrozí v muslimských zemích a evropských městech, kde žije hodně migrantů. Jak to je ale doopravdy podle mezinárodních statistik a jaké jsou nejnebezpečnější země světa pro turisty?

Podívejte se na mapu nejnebezpečnějších míst na světě. Nejspíš budete překvapeni, jaká místa v něm naleznete.

Tato mapa ukazuje nejnebezpečnější země světa, které jsou turisticky navštěvované

Seznam nezahrnuje země, ve kterých probíhají válečné a ozbrojené konflikty, jako je Sýrie, Afgánistán, Jemen, a země ve střední a severní Africe ve kterých je nestabilní politická situace a pravděpodobně zde chybí statistiky.

Vysvětlivky:

zelená = bezpečné pro cestovatele

žlutá = vyvarujte se některým částem země

červená = hrozí nebezpečí, zvažte, jestli chcete do země opravdu cestovat

1. Střední Amerika: El Salvador, Honduras, Guatemala

Je to velmi zajímavé, ale vyjma válečných zemí jako Sýrie, Afgánistán nebo Jemen, jsou středoamerické státy Honduras, El Salvador, Belize a Guatemala nejnebezpečnějšími zeměmi na světě, co se týče počtu vražd na obyvatele.

Honduras má nejvyšší míru vražd na jednoho obyvatele na světě. Ze 100 000 obyvatel je tu zavražděno 85 lidí. Město San Pedro Sula ve středoamerickém Hondurasu je již několik let řazeno mezi města s největším množstvím násilných trestných činů na světě. Na 100 000 obyvatel tu připadá 169 vražd. Obchod se zbraněmi je v Hondurasu obrovský problém a velké množství lidí vlastní nelegálně zbraně. Turistům je doporučováno mít se v Hondurasu na pozoru a městu San Pedro Sula se pokud možno zcela vyhnout.

Podobně jsou na tom také další středoamerické státy jako El Salvador nebo Guatemala. Karibský ráj Guatemala bojuje s drogovými mafiem, vysokou mírou vražd a násilí a pouličními krádežemi. V Guatemale je turistům doporučováno cestovat do bezpečnějších regionů a vyhnout se hlavnímu městu Guatemala City. Počet zavražděných v Guatemale je 31,2 na 100 000 obyvatel. Stejné problémy jsou i ve státech El Salvador (64,2) nebo Belize (34,4).

2. Brazílie: Sao Paulo, Salvador, Rio de Janeiro, Fortaleza, Manaus

Brazílie je jedna z nejkrásnějších zemí na světě, zároveň je ale jednou z nejnebezpečnějších zemí pro cestovatele. Ve městech jako Sao Paulo, Salvador nebo Rio de Janeiro je velmi vysoká kriminalita a navíc také zkorumpovaná policie.

Pokud se pohybujete v chudších čtvrtích nebo na místech, kde se střetává bohatá a chudá vrstva a kde řádí gangy, hrozí vám v lepším případě loupežné přepadení, v horším případě únos nebo vražda. V brazilských městech se velmi rozmohly krátké únosy, kdy vás gang unese na ulici, naloží vás do auta a jezdí s vámi po několika bankomatech, než vyberete maximum ze svého účtu. Počet zavražděných v Brazílii je 24,6 na 100 000 obyvatel.

3. Venezuela: Caracas, Maturin, Valencia

Stejně jako státy ve Střední Americe i Venezuela má obrovské problémy s drogovými gangy. Pouliční zločiny jako přepadení a krádeže jsou tu na denním pořádku a odrazují turisty od návštěvy této země. Největší nebezpečí turistům hrozí v hlavním městě Caracas a také ve městech Maturin nebo Valencia. Počet zavražděných ve Venezuele je 62 na 100 000 obyvatel.

4. Mexiko: Ciudad Juarez, Acapulco

Mexiko má problémy s pašováním drog a s násilnými trestnými činy, zejména na severu a západě země. Město Ciudad Juarez patří právě teď mezi nejnebezpečnější města v zemi. Policisté jsou často zkorumpovaní a podplácení drogovými gangy, takže mnoho zločinů zůstává nepotrestáno. V ještě nedávno bezpečném a turisty oblíbeném letovisku Acapulco se v poslední době velmi rozvinulo násilí spojené s drogovou mafií.

Město se nyní řadí mezi města s největším počtem vražd na obyvatele. Ze 100 000 lidí je tu zavražděno 142 lidí. Ani ve zbytku země ale není bezpečnostní situace ideální. Mexiko má vyšší míru vražd (15,7) než například Pákistán (7,7) nebo Súdán (6,5).

5. Jihoafrická republika: Kapské Město, Durban, Johannesburg

Kvůli sociálním nerovnostem dochází v jihoafrických městech Kapské Město, Durban nebo Johannesburg k velkému počtu zločinů. Přestože do Jihoafrické republiky míří každoročně spousta turistů, aby obdivovali zdejší krásnou přírodu a zvířata, města jsou tu nebezpečná. Doporučuje se navštěvovat jen bezpečnější části měst a v noci nikdy necestovat sám.

6. Kolumbie: Palmira, Cali, Bogota, Pereira

I když se bezpečnostní situace v Kolumbii v posledních letech hodně zlepšila, pořád se v zemi najdou města, kterým byste se měli vyhnout. Město Cali se pravidelně umisťuje na prvním nebo druhém místě mezi nejnebezpečnějšími městy v Kolumbii. Kvůli drogovým mafiím je zde vysoká míra vražd, násilí a korupce.

Vraždami jsou proslulá také města Palmira nebo Pereira. V hlavním městě Kolumbie Bogotě je také velmi vysoká kriminalita, dávejte si pozor na to, kde se pohybujete.

Související článek: Ukrajina není tak nebezpečná, jak popisují média

Zdroj: International homicide rate