Ruský Bajkal je nejstarší a nejhlubší jezero na světě. Místní o něm dokonce hovoří jako o moři, a jeho velikost tomu odpovídá, je totiž přes 600 km dlouhé. Voda v zamrzlém Bajkale je ale sladká a taky nádherně čistá.

Procházel jsem se na zamrzlém Bajkale, abych pořídil tyto úžasné snímky

Proto když jezero zamrzne, vidíte skrz něj až na dno, led je tady totiž ten nejprůhlednější na světě! Je sice široký 1,5-2 m, ale ve vodě uvidíte všechno. Ryby, kameny, rostliny. A i přesto, že takhle tlustý led unese váhu až 15 kg, někdy tu najdete i propadlá auta. Led má totiž různou tloušťku napříč jezerem, protože se tvoří postupně po vrstvách. Bajkal je sice zamrzlý až do května, ale už v dubnu po něm raději nikdo nejezdí.

To, jak jezero vzniklo, je stále předmětem diskuzí vědců. Nicméně faktem je, že se jedná o největší zásobárnu sladké vody. Té je v jezeře dokonce jedna pětina světových zásob. A co se jeho hloubky týče, existují jen další dvě jezera s hloubkou vyšší než 1000 m (africké jezero Tanganika a Kaspické moře ležící mezi Evropou a Asií).

Legenda o vzniku však hovoří dost jasně. Otec Bajkal měl 336 řek = synů a jednu dceru Angaru (což je také jediná řeka, která z jezera odtéká, všechny ostatní do něj ústí). Všichni synové vedli vodu do Bajkalu, aby ji zde přiživili, jen Angara brala vodu svému otci a unášela ji svému milenci Jenisejovi (jiná ruská řeka). Otec Bajkal se naštval, Angaru proklel a hodil na ni kámen. Tento kámen se jmenuje Šaman a leží u počátku řeky v Bajkalu.

Spoustu cestovatelů, kteří jezero navštíví v zimě, se klouže po obrovském zamrzlém Bajkale, jezdí na něm na bruslích, sáních i na kolech. Někteří se dokonce vydávají na stokilometrové túry a spí ve stanech postavených na ledě. Tohle místo je prostě magické. Navíc všude kolem praská led.

Praskliny v ledě se tvoří pořád a rozdělují tak jezero na různé oblasti. Můžou být dlouhé až 30 km a široké i 3 m. Po prasknutí ledu následuje zvuk, který lze přirovnat k hromu při bouřce. Díky prasklinám ryby v jezeře nezemřou z důvodu nedostatku kyslíku.

Říkáte si při pohledu na tyhle fotky, že Bajkal je jedno z nejnádhernějších míst na světě? Já si to rozhodně myslím!